Son Dakika

Kraliçe Elizabeth geri döndü

A A

26.10.2021 - 20:30 Son Güncelleme:

Kraliçe Elizabeth önce bastonla görüntülenmiş, ardından 8 yıl sonra ilk kez geceyi hastanede geçirmişti. İstirahat sonrası Kraliçe Elizabeth işinin başına döndü. Güney köre ve İsviçre büyükelçileriyle video konferans yaptı.

Kraliçe Elizabeth sağlık problemlerinin ardından ilk kez kamera karşısına geçti. İngiltere kraliçesi 2. Elizabeth, çok güç bir yılı geride bıraktı. Mayıs ayında eşi Prens Phılıp'in ölümünün ardından zor günler yaşayan kraliçe, şimdiyse sağlık sorunlarıyla mücadele ediyor.

18 yıl sonra bastonla görüntülendi, ardından İrlanda ziyaretini iptal etti. 2013'te yaşadığı bağırsak problemlerinden bu yana ilk kez hastaneye yattı. Tüm bunlara rağmen 95 yaşındaki kraliçe zamana meydan okumaya devam ediyor. Kraliçe Elizabeth 19 Ekim’den sonra ilk kez kameraların karşısına geçti. Wındsor Sarayı'ndan video konferans düzenledi.
Güney Kore ve İsviçre büyükelçileriyle görüştü.

Kraliçenin sağlık durumunun düzelmesi halinde iklim krizine karşı İskoçya’da düzenlenen COP26 konferansına katılması bekleniyor.
Ancak katılımının yüz yüze mi yoksa uzaktan bağlantı yoluyla mı yapılacağı henüz net değil.

Kraliçe, gelecek yıl tahttaki 70'inci yılını kutlayacak. Dört gün sürmesi planlanan kutlamalara çok sayıda ünlü sanatçının katılması bekleniyor.