Kudüs'te Filistinlilerin evleri yıkılıyor

Video: Kudüs'te Filistinlilerin evleri yıkılıyor

Doğu Kudüs’te güvenlik tehlikesi oluşturduğu iddia edilen Filistinlilere ait evler, İsrail Güçleri tarafından yıkılıyor. Arap Birliği'nden yıkıma tepki geldi. Birlik, "Yıkımlar tehcir ve savaş suçudur" diyerek uluslararası topluma çağrıda bulundu.

Doğu Kudüs’te güvenlik tehlikesi oluşturduğu iddia edilen Filistinlilere ait evler, İsrail güçleri tarafından yıkılıyor.Doğu Kudüs’te güvenlik tehlikesi oluşturduğu iddia edilen Filistinlilere ait evler, İsrail güçleri tarafından yıkılıyor.

Yıkıma gerekçe olarak, evlerin Doğu Kudüs’teki İsrail Utanç Duvarı’nın devamı olan tel bariyerlere yakın olması gösteriliyor. 

Çok sayıda İsrail askeri ve polisi iş makineleri eşliğinde Doğu Kudüs’ün Sur Bahir bölgesinde yer alan Vadi El-Hummus mahallesine geldi ve yıkımlara başladı.

Buldozerlerin yetmediği yerlerde patlayıcı kullandılar. 8 katlı bir binayı yerleştirdikleri dinamit ile yıktılar.
İsrail güçleri bölgede Filistinlilere ait toplam 9 binayı yıktı. 

Yıkımlara Arap Birliği’nden tepki geldi. 

Birlik, İsrail’in işgal altındaki Doğu Kudüs’te Filistinlilere ait evleri yıkmasının savaş suçu olduğunu savundu, İsrail'i kınadı.

Arap Birliği Uluslararası topluma Filistin halkına ve Kudüs kentine yönelik bu saldırganlığın son bulması için çalışma çağrısında bulundu. 

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Said Ebu Ali, “Kudüs’te yaşananlar etnik temizlik,tehcir ve savaş suçudur. On yıllardır süren suçlar silsilesinin en tehlikelisidir” dedi.

İsrail Yüksek Mahkemesi geçen ay Sur Bahir’deki söz konusu binaların güvenlik tehlikesi oluşturduğu gerekçesiyle yıkımına karar vermiş, mülk sahiplerine 18 Haziran’a kadar binalarını yıkmaları için süre tanımıştı.

Filistinliler, bazısı inşa halinde olan 10 binanın yıkımının durdurulması için yüksek mahkemeye başvurmuş ancak mahkeme başvuruyu reddetmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS