Kudüs'te Yahudi yürüyüşü iptal edildi

Kudüs'te Yahudi yürüyüşü iptal edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Hertzog'un gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından İsrail yönetiminden Kudüs’te yaşanan gerilimi azaltacak bir açıklama geldi. Radikal Yahudi grupların yapmayı planladığı Bayrak Yürüyüşü ’ne izin verilmeyeceği açıklandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kudüs'te ramazan ayı boyunca tırmanan gerilime yönelik İsrail yönetimi ilk kez önlem aldı. İsrailliler ile Filistinlileri karşı karşıya getirecek yürüyüş iptal edildi. Kudüs’te radikal Yahudi gruplar, sosyal medya üzerinden "Bayrak Yürüyüşü" çağrısı yaptı.

Batı Kudüs’teki Safra Meydanı'ndan başlayacak yürüyüşün, eski şehir surlarına ve Mescid-i Aksa'nın giriş kapılarına dek süreceği belirtildi. Aynı şekilde, Filistinli gruplar da yürüyüşün rotasında yer alan eski şehirin sembolik Şam Kapısı'nda toplanma çağrısı yaptı. İki grubun olası karşılaşmasını İsrail yönetiminden gelen iptal kararı önledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Söz konusu karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Hertzog'un gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ardından duyuruldu. İsrail'in işgali altındaki Doğu Kudüs’teki olaylarda ramazanın başlangıcından bu yayana 400'ten fazla Filistinli yaralandı. Aralarında çocukların da bulunduğu 18 kişi hayatını kaybetti.