Lavrov: Buça'daki cesetlerin kimlikleri açıklansın

Lavrov: Buça'daki cesetlerin kimlikleri açıklansın

Rusya'nın seferberlik ilanı ve bazı bölgelerdeki referandum kararları sonrası Ukrayna ve Rusya dışişleri bakanları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde konuştu. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, referandumları savundu. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitri Kuleba ise Vladimir Putin’in seferberlik kararını yenilgi olarak niteledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Donetsk, Luhansk, Herson ve Zaporijya'da alınan referandum kararlarını “Zelenski'nin Rus olduğunu hisseden herkese Rusya’ya gitmelerini tavsiye eden bir röportajı vardı. Bana öyle geliyor ki, şu anda Ukrayna’nın bazı bölgele sakinlerinin referandum yapmayı kabul ettiği kararlar, onun talebine bir cevaptır.” sözleriyle savundu.

Kararın bölge sakinlerinin iradesiyle alındığını söyledi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitri Kuleba ise Putin’in kısmi seferberlik ilanını gündemine aldı. Kuleba, “Rusya bir şeyi anlamalı. Asla hepimizi öldüremeyeceksiniz. Neden biliyor musunuz? 24 Şubat'ta Rusya Ukrayna'ya her yönden saldırdığında, on binlerce yurttaşımız vatanlarını korumak için yurtdışından geri döndü. Rusya'da seferberlik ilanının ilk gününde binlerce Rus yurtdışına uçak bileti aldı.” ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rus ve Ukraynalı dışişleri bakanları, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde konuştu. Putin'in seferberlik ilanını "yenilgi" olarak niteleyen Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba, barışın önündeki engelin Rusya olduğunu söyledi.

Dimitri Kuleba “Rusya ve Ukrayna ortak bir masaya oturacak mı sorusunu soruyorsunuz. Çok açık konuşacağım. Ukrayna dışında dünyada hiçbir ulus barışı daha fazla istemez. Ancak burada sadece Ukrayna’nın barış arzusu yeterli değil. Diğer tarafta yalnızca şiddet dilini, silahların dilini görebiliriz.” sözlerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ise Rus ordusu tarafından insanların öldürülerek toplu mezarlara gömüldüğü iddialarını yanıtladı. Ukraynalı yetkililere Buça'da cesetleri gösterilen kişilerin isim listesinin yayınlanması çağrısında bulundu.

Borrell: Putin Ukrayna'yı yok etmek istiyor ve askeri olarak başarılı olamıyor

Borrell: Putin Ukrayna'yı yok etmek istiyor ve askeri olarak başarılı olamıyor