Lısıçansk Rus kontrolüne geçti

Lısıçansk Rus kontrolüne geçti

Rusya, doğuda Ukrayna’nın elinde kalan son şehir olan Lısıçansk'ı da ele geçirdi. Şehrin düşmesinin ardından Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy açıklama yaparak kenti tekrar alacaklarını söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığından yapılan açıklamada, “Lısıçansk için verilen yoğun çatışmaların ardından, Ukrayna Savunma Güçleri ellerindeki mevkilerden ve hatlardan çekilmek zorunda kaldı.” ifadesi kullanıldı.

Konuya ilişkin bir açıklamada Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy’den geldi. Zelenskiy, Ukrayna güçlerinin Lısıçansk’a döneceklerini savundu.

Vladimir Zelenskiy, “Ordumuzun komutası, düşmanın ateş üstünlüğünün en yüksek olduğu cephenin belli noktalarından insanları çekiyorsa, özellikle bu Lısıçansk için geçerli ve tek bir anlama gelir. Modern silah arzındaki artış sayesinde taktiklerimiz sayesinde geri döneceğiz. Ukrayna hiçbir şeyden vazgeçmiyor.” ifadesini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukraynalı yetkililer, Ukraynalı savunmacıların hayatının kurtarılması için çekilme kararı aldıklarını öne sürdü. Rusların top, uçak, insan gücü ve diğer alanlarda üstün olduğu belirtildi. Lısıçansk, sanayi bölgesi Donbas'ın bir parçası olan Luhansk'ta Ukrayna'nın elinde kalan son şehirdi. Rus güçlerinin burayı ele geçirmesi, Rusya'nın batıya doğru ilerleyebilmesi anlamına geliyor.