Macron: Demokrasiyi silah zoruyla dayatamazsınız

Video: Macron: Demokrasiyi silah zoruyla dayatamazsınız

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Irak ziyaretinde Afganistan ile ilgili açıklamalarda bulundu. Macron, yaşananlardan çıkardığı en önemli dersin silah zoruyla demokrasi dayatılamayacağı olduğunu söyledi. Macron ayrıca Amerika çıksa bile Irak'ta kalacaklarını da ifade etti.

"Kesin olan bir şey var, demokrasiyi ya da hükümeti dışarıdan dayatamazsınız." Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Afganistan’da yaşanan son gelişmelerden çıkardığı en önemli dersin bu olduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz günlerde Irak’a ikinci resmi ziyaretini gerçekleştiren Fransız lider, Kürt bölgesel yönetiminin başkenti Erbil’de Fransız TF1 televizyonuna konuştu. Macron, ABD ve NATO'nun Afganistan yenilgisinden çıkarması gereken dersler olduğunu söyledi. Kendi çıkardığı en önemli dersin ise silahla demokrasinin dayatılamayacağı olduğunu ekledi. "Irak'ta, Libya'da, Afganistan'daki durum bize bunu öğretiyor. Hiçbir zaman, silah zoruyla birkaç ay ya da yılda demokrasiyi yaratabileceğimiz doğru değil" dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı, Afganistan'dan yapılacak tahliyelerin güvenliği için Katar aracılığıyla Taliban yetkilileriyle görüşmeye başladıklarını söyledi. Ancak görüşmenin tanıma anlamına gelmediğinin altını çizdi.

Macron ayrıca Erbil’den yaptığı açıklamada terör tehdidinin devam ettiği ve Irak hükümeti istediği sürece Amerika Birleşik Devletleri çıksa bile Fransa'nın Irak'tan ayrılmayacağını söyledi. Fransız lider, "Orada olmak Fransa'nın onurudur. Teröristler orada olduğu sürece Irak'ı koruyacağız" diye konuştu.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS