Macron: Kimyasal silah kanıtlanırsa vururuz

Video: Macron: Kimyasal silah kanıtlanırsa vururuz
<a class="in-news-link" href="/fransa" target="_blank" title="Fransa haberleri">Fransa</a> ve Amerika bir süredir Suriye'de kimyasal silahla saldırı gündemini sıcak tutuyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Kimyasal silah kullanıldığına dair kanıt olursa Suriye'yi vururuz" dedi. Rusya ise El Kaide bağlantılı El Nusra'nın Suriye'de kimyasal silahlarla ilgili bir provokasyon hazırlığı içinde olduğu iddiasında.

Fransa ve Amerika bir süredir Suriye'de kimyasal silahla saldırı gündemini sıcak tutuyor. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, "Kimyasal silah kullanıldığına dair kanıt olursa Suriye'yi vururuz" dedi. Rusya ise El Kaide bağlantılı El Nusra'nın Suriye'de kimyasal silahlarla ilgili bir provokasyon hazırlığı içinde olduğu iddiasında.

Suriye'de İdlib ve Doğu Guta hem sivillerin durumu hem de kimyasal silahlı saldırı iddialarıyla bir süredir gündemde. Amerika ve Fransa'dan o konuda birbirine paralel açıklamalar geliyor. O konuda son mesaj Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan geldi. Fransız Lider, sivillere karşı kimyasal silah kullanıldığı iddiaları üzerine konuştu. Henüz herhangi bir kanıt yok ama olursa Suriye'yi vururuz dedi. Fransa'nın kimyasal silah konusunda kırmızı çizgisi olduğunu söyleyen Macron, geçtiğimiz günlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştüğünü ve klorin bombası kullanıldığı iddiasına ilişkin kaygılarını dile getirdiğini ifade etti.

Rusya ise Suriye'de kimyasal silah kullanılması iddialarını başka bir boyuta taşıdı. El Kaide bağlantılı El Nusra'nın, İdlib'de kimyasal saldırıya hazırlandığını iddia etti. El Nusra'nın İdlib'e klorin içeren 20 konteyner getirdiğini öne sürdü. El Nusra ile kendilerini "yardım örgütü" olarak tanımlayan Beyaz Miğferler'in, İdlib'de kimyasal silah içeren bir provokasyon hazırlığında oldukları, Suçu da Suriye hükümetinin üzerine atacağı öne sürüldü. Rus kaynaklar, Beyaz Miğferler temsilcilerinin kimyasal zehirlenme yaşamış yerel halka ilk yardım provası yaptığını da ileri sürüldü.

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS