Macron ve Miçotakis Fransa'da görüştü

Video: Macron ve Miçotakis Fransa'da görüştü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yunanistan Başbakanı Kriakos Miçotakis’le bir araya geldi. Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları hakkında konuşan Macron, Türkiye’nin çalışmalarının hukuka aykırı olduğunu öne sürdü.

Fransa'daki görüşmenin gündeminde, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki sondaj çalışmaları vardı. Macron, Türkiye’nin petrol arama çalışmalarını, 
"Uluslararası hukuka aykırı" diye tanımladı. Yunanistan’a desteğimiz tam dedi. 


Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’i Paris’teki Elize Sarayı’nda ağırladı. Fransız lider görüşme öncesi yapılan basın açıklamasında, Doğu Akdeniz’deki gerginlik üzerinden Türkiye’yi hedef aldı. "Türkiye’nin son girişimini uluslararası hukuka aykırı buluyoruz" dedi. "AB ve Fransa olarak tam bir koordinasyon içindeyiz, herhangi bir zayıflık gösterilmesi söz konusu olamaz” ifadelerini kullandı.  


Yunan lider Miçotakis ise basın açıklamasında bu konuya değinmedi. Ancak görüşme öncesi Le Figaro Gazetesi’ne verdiği demeçte, daha uzlaşmacı bir dil kullandı. Yunan lider, Türkiye ile sorunları iyi komşuluk ilişkisi ve uluslararası hukuk çerçevesinde çözmek istediğini söyledi. 


Türkiye’nin önemli bir NATO müttefiki ve komşu ülke olduğunu hatırlatan Miçotakis "Türkiye ile göçmen krizi gibi çözülmeyi bekleyen pek çok ortak konu var" dedi. Bu konuların çözümü için Cumhurbaşkanı Erdoğan’la birlikte çalışmak için sabırsızlandığını belirtti.


Miçotakis göçmen krizi konusunda ise, AB’nin yanlış davrandığını savundu. 2015’te yaşanan krizde, Avrupa’nın sınır ülkelerini yalnız bıraktığını söyledi. Türkiye ile AB arasında varılan anlaşma çerçevesinde, Yunanistan’a gelen göçmenlerden mülteci olma koşullarını taşıyanları kabul etiklerini, taşımayanları Türkiye’ye geri gönderdiklerini bildirdi.  

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS