Macron'dan yeni Avrupa Birliği önerisi

Macron'dan yeni Avrupa Birliği önerisi

9 Mayıs Avrupa Günü'nde, "Avrupa'nın Geleceği Konferansı" önerileri resmen ilan edildi. O öneriler arasında Emmanuel Macron'un "Avrupa siyasi topluluğu" fikri bulunuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Avrupa Birliği’nin tek başına Avrupa halklarının ihtiyaçlarına yanıt vermeye yetmeyeceğini ve Avrupa Birliği’nin reforme edilmesi gerektiğini savundu. Macron, 9 Mayıs Avrupa Günü nedeniyle Avrupa Parlamentosu’nda konuştu. Fransız lider, Avrupa birliği yasalarının değiştirilmesi için önümüzdeki günlerden itibaren temaslarına başlayacağını ve dönem başkanı olarak değişiklik projesini haziran zirvesinde tartışmaya açacağını belirtti.

Emmanuel Macron, “Bu yeni Avrupa örgütü, temel değerlerimize bağlı kalan demokratik Avrupa uluslarının siyasi iş birliği, güvenlik, enerji, ulaşım, altyapı yatırımları ve insanların ve özellikle gençlerimizin hareketinde iş birliği için yeni bir alan bulmasına izin verecek.” ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Macron'un oluşturulmasını istediği Avrupa siyasi topluluğu, üye olmayan ülkelerin de yerinin olacağı geniş bir konfedere yapıya odağında ise daha federal bir Avrupa Birliği'ne dayanıyor. Topluluk, demokratik ulusların tüm taraflar açısından önemli alanlarda birlikte çalışılmasına ve koordine olunmasına olanak tanımayı amaçlıyor.

"Avrupa'nın Geleceği Konferansı" kapsamında gündeme getirilen 17 bin fikir, 49 somut öneriye dönüştürüldü. O öneriler AB’nin işleyişini doğrudan etkileyecek nitelikte. Dış ilişkilerin de aralarında olduğu bazı alanlarda oy birliğinden vazgeçilmesi ise bunlardan biri oldu.