Macron'un telefonu dinlendi mi?

Video: Macron'un telefonu dinlendi mi?

Elysee Sarayı, Fas İstihabarat Servisi'nin, casus bir yazılımla Fransa Cumhurbaşkanı Macron'u dinlediği iddiasıyla sarsıldı. Peki bu nasıl bir yazılım, hedefte başka hangi liderler var?

Fas İstibaharat Servisi, İsrailli bir şirket tarafından geliştirilen casus yazılım ile Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u dinledi mi? Dikkat çeken bu soruyu gündeme getiren, Fransız Le Monde Gazetesi oldu.

Gazetenin haberine göre, Fas İstihbarat Servisi, Macron’un kulladığı bir telefonu tanımlamayı başardı. Yazılım Fransız liderin telefonuna yüklenip yüklenmediği ise bilinmiyor. İsrailli bir şirket tarafından geliştirilen Pegasus, çok gelişmiş bir casus yazılım ve hedef alınan kişinin telefonuna sızmak için kullanılıyor.

Veri sızıntısı sonucu başlayan araştırma, 16 medya kuruluşu tarafından gerçekleştirildi ve haberleştirildi. Sızıntının 50 binden fazla cep telefonu numarasını kapsadığı belirtiliyor.

Söz konusu 50 binden fazla kişinin her birinin telefonuna yazılım yüklenip yüklenmediği bilinmiyor ancak listede olmaları da bu kişilerin hedef olduğu anlamına geliyor. Sızan listede numarası olan üst düzey siyasiler arasında Irak Cumhurbaşkanı Berham Salih, Güney Afrika Cumhurbaşkanı Cyril Ramaphosa Pakistan, Mısır ve Fas başbakanlarının yer aldığı biliniyor.

Peki bu yazılım nasıl yükleniyor, nasıl çalışıyor? Yazılımın telefona yüklenebilmesi için ilk başvurulan yöntem sahte link gönderme. Hedef olan kişinin cep telefonuna meşru bir kurumdan gelmiş gibi bir link gönderiliyor. Bu genelikle kargo veya gönderi takibi oluyor, kullanıcı linke tıkladığında yazılım cep telefonuna yükleniyor.

Yükleme gerçekleştikten sonra telefondan yapılan tüm konuşma ve yazışmalar saldırıyı yapan merkez tarafından izlenmeye başlıyor. Ayrıca lokasyon takibi yapılabiliyor, klavye hareketleri izleniyor, kamera ve mikrofona müdahale edilebiliyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS