Madalya töreninde Trump'a protesto!

Video: Madalya töreninde Trump'a protesto!

Amerikalı sporcuların başkan Trump'a tepkisi sürüyor. Peru'daki Pan Amerikan oyunlarında madalya törenlerinde bir Amerikalı sporcu ulusal marş sırasında diz çöktü, bir diğeriyse yumruğunu havaya kaldırdı.


Amerika’da Ohio ve Teksas'ta Latinlerin hedef alındığı ve 30'u aşkın kişinin yaşamını yitirdiği saldırıların ardından ırkçılık tartışmaları yeniden alevlenmişti. Başkan Donald Trump da göçmenleri hedef alan sözleri nedeniyle eleştirilerin odağındaydı. 

Peru'nun başkenti Lima’daki Pan American oyunlarında Trump'a yönelik protestolar vardı. Hem de kendi ülkesinin sporcuları tarafından. Çekiç atma branşında altın madalya kazanan Gwen Berry milli marş sırasında sağ yumruğunu yukarıya kaldırdı. 


30 yaşındaki sporcunun bu hareketi 1968'de Meksika’nın Evsahipliğini yaptığı olimpiyat oyunlarını akıllara getirdi. Amerikalı iki siyah atlet madalya töreninde yumruklarını havaya kaldırmıştı. Siyah eldiven giyen iki sporcu siyahların hakları için mücadele eden kara panterler hareketine selam durmuştu. 


Peru'da Trump'ı protesto eden bir diğer isim altın madalya kazanan Amerikan eskrim takımının üyesi Race Imboden'di 26 yaşındaki sporcu milli marş sırasında diz çöktü. Milli marş sırasında diz çökme eylemi ilk kez, eski Amerikan futbol ligi oyuncusu Colin Kaepernick tarafından yapılmıştı. 2016 yılında polis şiddetlini ve ırk ayrımcılığını protesto eden Kaepernick'in bu hareketi Amerikalı sporcular arasında bir sivil protesto haline geldi. 

Amerikan başkanı Trump ise bu protestoya büyük tepki göstermiş, Kaepernick'e küfrederek takımdan atılmasını istemişti. Kaepernick o günden beri bir takımda oynayamıyor. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS