None

Maduro: Darbe girişimi bozguna uğratıldı

A A

01.05.2019 - 15:12

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, darbe girişimin bozguna uğratıldığını açıkladı. Amerikan Dışişleri Bakanı Pompeo, Maduro'nun Küba'ya kaçmayı planladığını ancak Rusların onu bu fikirden vazgeçirdiğini iddia etti. Muhalif lider Guido ise halkı tekrar sokaklara çağırdı.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, muhaliflerin darbe girişiminin engellendiğini duyurdu. Maduro, "Darbe girişimine yönelik çatışmalar bozguna uğratıldı. Trump binlerce iddia ve yalan ortaya attı. ABD hükümeti daha ne kadar ileri gitmek istiyor?" dedi.

Maduro'nun açıklamasından kısa süre önce ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bir iddia ortaya atmıştı. Maduro'nun Küba'ya kaçmak için uçağının hazır olduğunu öne sürdü. Pompeo, "Anladığımız kadarıyla gitmeye hazırdı. Bazen onu cesaretlendirdiğimiz bir karar aldı ama bu hareketinden Ruslar tarafından vazgeçiriltildi. Kararı tekrar gözden geçirmesini ve o uçağa binmesini umuyoruz" şeklinde konuştu.

Maduro, Pompeo'nun bu iddiasına sert tepki gösterdi. "Mike Pompeo diyor ki, 'Maduro'nun Küba'ya gitmek için uçağı hazır ve Ruslar onu uçaktan aldı ve ülkeyi terketmesini yasakladı.' Pompeo, bu ne saygısızlık" diye konuştu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Pompeo'nun iddiasını yalanladı. Sözcü Zakharova, "Washington yönetimi Venezuela ordusunun moralini bozmak için elinden geleni yaptı ve şimdi de algıyı yönetimi yapıyor" dedi.

Muhalif lider Juan Guaido ise sosyal medyadan yeni bir video mesajı yayınlayarak, halkı tekrar sokaklara çağırdı. "Maduro silahlı güçlerin desteğine sahip değil. Venezuela ordusu, Maduro'yu devirmek için ilerlemeye devam etmeli" dedi.

Başkent Caracas'ta Guaido'nun yanında görülen bir diğer muhalif lider Lopez, hali hazırda ev hapsindeydi. Darbe girişimiyle başlayan çatışmalar sonrasında Lopez, Şili Büyükelçiliği'ne sığındı.

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, darbe girişimini kınayarak devlet başkanı Nicolas Maduro'ya destek verdiği için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.