Mali'de 100 kişinin ölümünden Fransa mı sorumlu? | Video

Video: Mali'de 100 kişinin ölümünden Fransa mı sorumlu? | Video

CNN TÜRK'e konuk olan Türkiye'nin Dakar Büyükelçisi Ahmet Kavas, Mali'de 100 kişinin ölümünden Fransa'nın sorumlu olduğu iddiasını değerlendirdi. Fransa'nın da Mali ordusunun da "saldırıda teröristler hedef alındı" iddiasını desteklediğini söyledi.

"MALİ ORDUSU 4 GÜN RESMİ AÇIKLAMA YAPMADI"

"Bu teröristler yok edilmek üzere saldırı düzenlendi deniyor. Bunu Fransa ordusu, bunu Mali ordusu da destekliyor." Mali ordusunun saldırıya bakışını bu sözlerle ifade etti. Halkın Mali ordusunu eleştirdiğini söyledi. "İnsanların kafasındaki sorun, 'Neden böyle bir olay 3 Ocak'ta yaşandığı halde 4 gün boyunca Mali ordusu resmi bir açıklama yapmadı' deniyor" dedi.

CAN KAYIPLARINDAN FRANSIZ ORDUSU MU SORUMLU?

Pazarı pazartesiye bağlayan gece Mali'de hava saldırısı düzenlendi. Saldırıda en az 100 kişi hayatını kaybetti. Askeri kaynaklara göre, saldırılar sivilleri değil silahlı grupları hedef aldı. Mali kaynakları ise hava saldırısında bir düğünün bombalandığını ve hayatını kaybedenler arasında çocukların da olduğunu belirtti. Son olarak saldırıdan Fransa'nın sorumlu olduğu iddia edildi. CNN TÜRK'e konuk olan Türkiye'nin Dakar Büyükelçisi Ahmet Kavas, Mali halkının da Fransa'ya karşı olduğunu söyledi. Kavas, "Aylardır Mali'de özellikle sosyal medyada Fransa'nın varlığına karşı ciddi bir muhalefet var. Hatta bunu önlemek için başka ülkelerin Fransa'ya gelmesini iddia edenler bunun için gösteriler yapanlar bile var" ifadelerini kullandı.

"MALİ'DE 30 BİNDEN FAZLA YABANCI ASKER VAR"

Kavas, Mali'deki yabancı asker varlığına dikkat çekerek şöyle konuştu:

Mali'de şu anda toplamda belki 20 bin, hatta 30 binden fazla Mali dışından gelmiş asker var. Yabancı askerlerin burada olması, barış gücü de olsa Mali'de çok müspet karşılanmıyor. Yani Mali'nin geleceği daha Mali ordusunun kuvvetlendirilmesine bağlı."

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS