Mckenzie'den Türkiye açıklaması

Video: Mckenzie'den Türkiye açıklaması

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Mckenzie, sözde “Soykırım” açıklamasıyla kopma noktasına gelen Türkiye-ABD ilişkileriyle ilgili konuştu. Erdoğan-Biden görüşmesinin olacağı NATO Zirvesi'ni işaret eden Mckenzie, “Görüşmenin gelecek için olumlu olacağını düşünüyorum" değerlendirmesini yaptı.

“Türkiye ile anlaşmazlık yaşadığımız alanlar var ama bu konuda iyi bir işaret var” ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Orgeneral Kenneth Mckenzie, Biden’in “Soykırım” ifadesi sonrası Türkiye ile ABD arasında yaşanan gerilimi işte bu sözlerle değerlendi.

Washington merkezli American Enterprise Institute adlı düşünce kuruluşunda, konuşan CentCom komutanı Mckenzie, Erdoğan ile ABD Başkanı Biden arasında NATO Zirvesi'nde yapılacak görüşmenin, iki ülkenin ilişkilerinin geleceği için olumlu olacağını söyledi.

Türkiye ile ABD’nin “Müttefik” olduğunu hatırlatan Mckenzie, Ankara’nın Irak ve Suriye konusundaki kaygılarını anladıklarını dile getirdi. “Anlaşmazlıklarınız olsa da dost olmaya devam edebilirsiniz” ifadelerini kullandı.

Mckenzie, Türkiye’nin bölgede artan askeri kabiliyetlerinin ABD için bölgesel dinamikleri etkileyip etkilemediğine ilişkin soruya ise NATO Anlaşmasının 5. Madde'siyle cevap verdi.

Üyelerden birinin saldırıya uğraması durumunda diğer üye ülkelere saldırı düzenlenmiş kabul edilip ona göre karşılık verilmesini öngören 5. Maddeyi atıfta bulunan CentCom komutanı, “Türkiye ile 5. Madde üzerine kurulu ilişkimiz var.” dedi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS