Meksika krizin çözümünü buldu

Video: Meksika krizin çözümünü buldu

Meksika göçün durdurulması konusunda ABD ile varılan anlaşmayı finanse etmenin yolunu buldu. Devlet Başkanı Andres Lopez Obrador, başkanlık uçağının satışa çıkarıldığını söyledi.

İki ülke arasındaki kriz geçen hafta varılan anlaşmayla ertelendi. Meksika, Amerika’ya göçü durdurma sözü verdi. Peki, Meksika yönetimi bunu nasıl yapacak çünkü ciddi bir paraya ihtiyacı var. Meksika Devlet Başkanı Andres Lopez Obrador anlaşmayı finanse etmenin yolunu buldu. Finansman eski başkanlık uçağı ve eski hükümetin diğer uçakları satışından elde edilecek gelirden sağlanacak. 


Meksika'nın solcu cumhurbaşkanı göreve gelir gelmez tasarruf önlemi olarak başkanlık uçağını kullanmayacağını, tarifeli uçaklarla seyahat edeceğini açıklamıştı. En kısa sürede başkanlık uçağını satışa çıkarma sözü vermişti. Göçmenleri durdurmak için Meksika’nın hiçbir şey yapmadığını ileri süren Amerikan Başkanı Donald Trump, her ay söz konusu gümrük vergisinin yüzde 5 daha artırılacağını ve 1 Ekim’de yüzde 25'e ulaşana kadar süreceğini duyurmuştu. 

Geçen hafta iki ülke yasa dışı göç konusunda anlaşmaya varmış, Trump Meksika’ya yönelik gümrük vergilerini süresiz durdurmuştu. 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS