Merkel, Berlin Duvarının kalıntılarına gül bıraktı

Merkel, Berlin Duvarının kalıntılarına gül bıraktı

Bugün bir devri kapatan Berlin Duvarının yıkılışının 25. Yıldönümü. Berlin'deki yıldönümü törenlerine Almanya Başbakanı Merkel de katıldı. Merkel, duvar kalıntıları arasında gül bıraktı, duvarın yıkılışının günümüz için de bir sembol olduğunu söyledi; Ukrayna, Suriye ve Irak mesajı verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Berlin Duvarının yıkılışının üzerinden 25 yıl geçti. Almanya'da Doğu ve Batı Almanya'nın birleşmesine giden yolda atılan en büyük adımın yıldönümü törenleri vardı. Törenlere duvar yıkıldığı sırada duvarın Doğu tarafında bir bilim insanı olarak çalışan Almanya Başbakanı Angela Merkel de katıldı. Önce, Bernauer Caddesi'nde Berlin Belediye Başkanıyla beraber Berlin Duvarının kalıntıları arasına gül bıraktı; ardından kilisedeki anma törenine katıldı.

Kilisede, Doğu Almanya'daki komünist rejimin kurbanları anıldı, mumlar yakıldı. Merkel, kilisedeki tören ardından yeni sergi merkezinin açılışını yaptı. Yaptığı konuşmada hem sevinç hem de kurbanlara saygı vurgusu vardı. Duvarın yıkılışının bir sembol olduğunu söyledi, Ukrayna, Suriye ve Irak'a mesaj gönderdi. Merkel, "Duvarın yıkılışı bize kendi kaderimizi tayin etme ve her şeyi iyileştirme gücünün bizde olduğunu gösterdi. Duvarın mesajı işte bu. Almanya'da verilen bir mesaj ama Avrupa ve dünyaya da verilen bir mesaj aynı zamanda. Özellikle Ukrayna, Suriye, Irak ve insan haklarının tehlikede olduğu veya ihlal edilen her yere" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Halk da duvarın yıkılışını andı. Alman halkı ve turistler, şehrin sembollerinden Brandenburg Kapısı önündeki konsere katıldı.