Son Dakika

Merkel tedbir almayan eyalet başbakanlarına seslendi

A A

29.03.2021 - 09:14 Son Güncelleme:

Almanya'daki vaka artışı hükümetin de gündeminde. Başbakan Angela Merkel eyalet başbakanlarına seslendi, "Alınan tedbir kararlarını uygulayın" dedi. Merkel, mutasyonlu virüsün "yeni bir salgın" olduğunu söyledi.

Eyaletlere "acil durum" çağrısı yaptı, "Bu yeni bir salgın" dedi. Almanya Başbakanı Merkel, mutasyonlu virüsün daha ölümcül olduğunun altını çizdi.

4 Mart'ta salgın tedbirlerini gevşeten Almanya'da Başbakan Angela Merkel, 3 gün üst üste 100 bin kişide 100'ün üzerinde vaka görülmesi durumunda sert tedbirler alınacağını açıklamıştı. Ancak birçok eyalette söz konusu vaka oranına ulaşılmasına rağmen önlem alınmadı.
ARD televizyonunda konuşan Başbakan Merkel, eyalet başbakanlarına sert çıktı. "Üçüncü dalga" diye bahsettiği mutasyonlu virüsün yayılmasını engellemek için Kovid-19 tedbirlerinin uygulanmasını istedi.

Mutant virüsün hızla yayılmasını "Yeni bir salgın" diye niteleyen Başbakan, "Bu yeni virüs çok daha agresif, daha bulaşıcı ve daha ölümcül" dedi.

Merkel, Berlin ve Saarland eyaletlerinde bazı tedbirlerin gevşetileceği yönünde alınan kararları da eleştirdi. Şansölye, bu kararların alınmasından mutlu olmadığını söyledi.