Merkel: Türkiye adil davranılmadığını hissediyor | Video

Video: Merkel: Türkiye adil davranılmadığını hissediyor | Video

G20 Zirvesi sonrası açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel zirvede iklim konusunu da yoğun bir şekilde ele aldıklarını, "Türkiye ile iklimin korunması bağlamında küçük bir sorun" yaşandığını söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı ise Türkiye'nin Paris Anlaşması kapsamındaki konumunun hakkaniyetten uzak olduğunu vurguladı. Türkiye'nin tutumunun kayda geçirildiğini açıkladı. Peki, Almanya Başbakanı Merkel'in açıkladığı sorun neden kaynaklanıyor?

Gelişmiş 20 ülke liderinin katıldığı zirvede iklim sorunları da ele alındı. Almanya Başbakanı Merkel, sera gazı salınımının azaltılması için tüm ülkelerin Paris İklim Anlaşması'na uyma taahhüdünde bulunduğunu açıkladı. Türkiye ise anlaşmadaki konumunun düzeltilmesi gerektiğine ilişkin tutumunu kayıt altına aldı.

İki gün süren G20 Zirvesi, salgın gölgesinde gerçekleştirildi. Liderlerin telekonferansla katıldığı zirvede salgına ilişkin küresel bir tutum geliştirilmesi gündeme geldi. Ancak zirvenin tek konusu salgın değildi. Başta iklim olmak üzere ekonomi ve yoksullukla mücadele konuları da ele alındı. Zirvenin sona ermesinden sonra açıklama yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel salgının hükümetleri çevresel bozulma pahasına değil, sürdürülebilir bir şekilde büyümeleri gerektiği konusunda daha bilinçli hale getirdiğini söyledi.

Merkel, Amerika Birleşik Devletleri dışında tüm ülkelerin Paris Anlaşması'na uyma taahhüdünde bulunduğunu söyledi. "Türkiye ve iklimin korunması bağlamında küçük bir sorun vardı" diyen Merkel, "Türkiye, Paris İklim Anlaşması'nda adil davranılmadığını hissediyor" dedi.

Konuyla ilgili Dışişleri Bakanlığı da bir açıklama yayınladı. Türkiye'nin Paris Anlaşması kapsamındaki konumunun hakkaniyetten uzak olduğu ifade edildi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye'nin adil bir konum elde etme kararlılığını G20 liderler bildirisinde kayda geçirdiğini belirtti.

Edinilen bilgiye göre, Paris İklim Anlaşması'nda Türkiye gelişmekte olan bir ülke olmasına rağmen gelişmiş ülkeler kategorisinde sayıldı. Bu da Türkiye'nin iklim değişikliğiyle mücadelesinde ihtiyacı olan finansmanı alamaması anlamına geliyor. Türkiye ise bunu kabul etmiyor. Sera gazını azaltabilmek için finansman ve teknoloji desteklerine erişmeyi talep ediyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS