Son Dakika

Metal işçilerinin zam protestosu

A A

24.11.2021 - 00:19 Son Güncelleme:

İspanya'nın Cadiz kentinde 8 gündür tansiyon yüksek. Maaşlarına yıllık yüzde 2'lik zam yapılması için gösteri yapan işçiler polisle çatıştı.

İspanya'da metal işçilerinin başlattığı grevde gerilim artıyor. İşçilerin grevinde 8 gün geride kaldı. Bir kez daha sokaklara dökülen işçiler, karşılarında güvenlik güçlerini buldu.

İspanya'nın Cadiz kentindeki işçiler bir yılı aşkın süredir anlaşma sağlayamıyor. Anlaşmazlığın nedeni toplu iş sözleşmelerinin yenilenememesi. Metal işçileri bu nedenle 16 Kasım’dan beri sokağa inerek, haklarının verilmesini talep ediyor.

Öğrencilerin de destek verdiği bir grup, barikat kurdu. Polise şişe ve taş attı. Polisin buna yanıtı sert oldu. Gaz ve ses bombası kullandılar. Plastik mermi attılar. Müdahalede protestoculardan yaralananlar oldu.

Greve yaklaşık 29 bin metal işçisi katılıyor. Protestolar birçok büyük firmayı yakından ilgilendiriyor. Göstericilerse maaş artış talepleri kabul edilene kadar eylemi sürdürmekte kararlı.

Metal işçileri 2021'de yüzde 2 yükseliş isterken, 2022'de yüzde 2,5 olarak artması gerektiğini söylüyor. Yıllık çalışma sürelerinde de 4 saatlik bir azalış istiyorlar.