Michael Doran CNN TÜRK'e konuştu: Biden kazanırsa Türkiye ile sürtüşme artar | Video

Video: Michael Doran CNN TÜRK'e konuştu: Biden kazanırsa Türkiye ile sürtüşme artar | Video

ABD’de eski Başkan George W. Bush döneminde Beyaz Saray, Dışişleri ve Pentagon’da görev yapmış ünlü Siyaset Bilimci Michael Doran, İstanbul'daki temasları sırasında CNN TÜRK'ten Büşra Arslantaş'a konuştu. Amerikan seçimlerinden Dağlık Karabağ'a, dış politika gündemindeki sıcak başlıkları değerlendirdi. İşte Doran'ın öne çıkan mesajları.

Biden mı? Trump mı?

Amerika Birleşik Devletleri'nde başkanlık seçimlerinin galibi kim olacak? Dünya merakla bu sorunun yanıtını bekliyor. Ankara açısından bir diğer kritik soru da, seçim sonucunun Türkiye-ABD ilişkilerini nasıl etkileyeceği. Ünlü Siyaset Bilimci Michael Doran'a göre kazanan Joe Biden olursa iki ülke arasında gerilim artar.

"Bence Biden'ın zaferi Türkiye ile daha fazla sürtüşme anlamına gelir. Özellikle de başlarda. Çünkü Biden'ın ekibi, Obama dönemindeki aynı algı ile geliyor. Örneğin Biden'a göre Suriye'de sorun müttefiklerdi. Ve Türkiye'de bir sorundu. Bence yine bu tutumla gelecek kazanırsa."

Yine Doran'a göre, Trump'ın kazanması durumunda ise ikili ilişkiler gelişebilir.

"Eğer Trump kazanırsa Türkiye-ABD ilişkilerinin daha fazla gelişme potansiyeli var. Çünkü Donald Trump'ın Türkiye ile çalışma ilişkisi geliştirme eğilimi var. İki ülke arasında hala bir dizi sürtüşme alanı olsa da tepede Türkiye ile çalışma eğilimi var."

İstanbul'u ziyaretinde sırasında CNN TÜRK'e konuşan Doran kazanan kim olursa olsun ABD'de yeni dönemin çalkantılı geçeceği görüşünde.

"Bence problem şu ki ABD dünyadan çekildi ve daha fazla içine döndü. Ve henüz dünyadaki rolüne ilişkin net bir konsept geliştirmiş değil. Yeni dönemde bunu göreceğiz. Ve bu zaman alacak. ABD rolünü netleştirene kadar bazı türbülanslar ve kafa karışıklıkları ile karşılaşacağız."

Dış politika gündemindeki sıcak başlıklardan biri de Fransa ile gitgide artan gerilim. Doran'a göre bu krizde Türkiye önemli bir fırsata sahip.

"Benim için kilit soru şu. Avrupa'nın güvenliği ve Akdeniz konularında ABD ne ölçüde Macron'un görüşünü destekliyor? Ben ABD'nin bunu desteklediğini görmedim. Bence aslında Macron, Türkiye konusunu, ABD'nin 'Avrupa güvenliği' algısını kazanmak için kullanıyor. Ben burada Türkiye için bir fırsat görüyorum. Fransa'nın savunduğunun aksine NATO'nun üstün olduğunu ve Türkiye'nin NATO içindeki önemini ABD'ye anlatabilir. "

Michael Doran Türkiye'nin Dağlık Karabağ konusundaki tutumunun da ABD'ye daha iyi anlatılması gerektiği görüşünde.

"Bence barışa giden yol net. Karabağ Azerbaycan'dır. Ve temel prensiplerimiz ve güvenlik konseyi kararları var. Ve Amerikan politikası bu prensiplere dayanmalı. Ama daha geniş anlamda ve stratejik anlamda Türkiye, Azerbaycan'a, ordusunu geliştirmesi, güçlü bağımsız bir ülke olması için yardım etti ki bu da ABD'ye stratejik olarak çok büyük yarar sağladı. Rusya ve İran'ı dengeledi. Ve bence Türkiye bunu Washington'da çok iyi anlatmalı. ''Bu dini bir mücadele değil, Azerbaycan güçlü ve bağımsız olduğu sürece bu ABD'nin çıkarına olacaktır. Ve bunu sadece Türkiye sağlayabilir.'' demeli."

Ve Dağlık Karabağ'daki çatışmalar ile bir kez daha sınanmakta olan Türkiye-Rusya ilişkileri.

"Washington'daki algı şu ki Türkiye, ABD'ye karşı Rusya ile işbirliği içinde. Kulağa çılgınca geliyor ama algı bu yönde. Eğer Türkiye-Rusya ilişkilerinin bütününe bakarsanız, Kafkasya'da, Libya'da, Akdeniz'de, Suriye'de ilişkilerin dostane olmaktan çok çatışmacı olduğunu görürsünüz. Bu Amerikalılara daha net anlatılmalı; çünkü onlar Türkiye'nin bakış açısından bakamıyor. S-400 meselesi, Türkiye-Rusya ilişkilerinin diğer tüm boyutlarını gölgelemiş durumda. Ve bence Türkler Rusya'ya karşı bir denge oluşturduklarını ABD'ye daha iyi anlatmalı."

Anlaşmazlıklar, çatışmalar kadar dünya düzenini etkileyen bir diğer gelişme de yeni tip koronavirüs salgını. Amerikalı Siyaset Bilimci Doran'a göre Türkiye bu süreçten güçlenerek çıkacak.

"Bence şu net ki salgın sona erdiğinde bazı ülkeler diğerlerine göre daha iyi iş çıkarmış olacak ve Türkiye ve ABD bence bu ülkeler arasında olacak. Türkiye'nin önemi ABD için daha da artacak; çünkü dünyanın bu köşesinde Türkiye dışında, gücü koruyabilen, düzeni sağlayabilen, batının çıkarlarını koruyan çok az ülke var. "

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS