Miçotakis El Sisi ile görüştü

Video: Miçotakis El Sisi ile görüştü

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Mısır’ın başkenti Kahire'de, Mısır Cumhurbaşkanı El Sisi ile bir araya geldi. Miçotakis görüşmede, Mısır ile imzaladıkları deniz yetki sınırlarına ilişkin mutabakatın bölgede barış ve istikrara katkıda bulunduğunu öne sürdü.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, başbakanlık koltuğunda oturduğu 2 yılda üçüncü kez Mısır’a gitti. Yunan lider, Mısır’ın başkenti Kahire’de, Mısır Cumhurbaşkanı El Sisi ile bir araya geldi.

Miçotakis “Ortak hedefimiz, bölgede yeni maceraların yaşanmamasıdır.” dedi. Mısır ile geçen yıl ağustos ayında imzaladıkları deniz yetki sınırlarının kısmi belirlenmesine ilişkin anlaşmanın bölgede barış ve istikrara katkıda bulunduğunu savundu.

Miçotakis Sisi ile görüşmesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 14 Haziran’da Brüksel’de gerçekleştirdiği görüşme hakkında da bilgi verdi,
“Türkiye ile önemli konularda birbirine tamamen zıt görüşlerimiz var. Buna rağmen, ticaret ve turizm gibi konularda iki tarafın da yararına iş birliği yapılması mümkündür. Son dönemdeki sakin ortamın korunması gerek çünkü ancak bu şekilde ilişkilerde aşamalı olarak güven ortamı tesis edilebilir” diye konuştu.

Kıbrıs sorununa da değinen Yunanistan Başbakanı, iki devletli çözümü reddetti, “iki ayrı devlet iddiaları konu dışıdır. BM Güvenlik Konseyi kararları ve AB müktesebatına aykırıdır. Maraş’ın ikamete konuşlandırılması tehditleri gerçekleştirilirse, Kıbrıs sorununun çözüm olasılıkları daha da baltalanmış olur” dedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi ise Yunan-Mısır-Rum iş birliğinin daha da güçlendirilmesinden yana olduklarını kaydetti.

 

 

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS