Milletvekili göstericilere ateş açtı

Video: Milletvekili göstericilere ateş açtı

Siyasi ve ekonomik krizin sürdüğü Haiti’de akıllara durgunluk veren bir olay yaşandı. Bir senatör, kendisine sözlü tepki gösteren eylemcilerin üzerine ateş açtı. Biri gazeteci iki kişiyi vurdu.
 

Benzeri görülmemiş olay siyasi belirsizliğin devam ettiği ve ekonominin dibe vurduğu Karayipler ülkesi Haiti’de yaşandı. Ülkede senato, başbakanı belirlemek için bir hafta içinde ikinci kez bir araya geldi. Dışarda ise istifa çağrılarına kulak asmayan devlet başkanı Jovenel Moïse ve hükümetine yönelik protestolar vardı.

O sırada parlamento binasının önüne aracıyla senatör Jean Marie Ralph Fethiere geldi. Protestocuların kendisine yönelik sözlü tepkisi üzerine bir anda silahına sarıldı ve ateş etmeye başladı. Kurşunlar bir gazetecinin çenesine, bir güvenlik görevlisinin de midesine isabet etti. Yaşananların ardından aracına binerek uzaklaşan silahlı vekil
birkaç saat sonra açıklama yaptı. Militanların saldırısına uğradığını öne sürüp "kendimi korudum. Kendini korumak bir haktır" dedi.

Olayın ardından Başkent Port-au-Prince'de tansiyon daha da yükseldi. Polisle göstericiler yine karşı karşıya geldi. Köle olarak Afrika’dan getirilen siyahlar tarafından yönetilen ilk ülke olan Haiti, aynı zamanda Amerika Kıtası’nın en yoksul ülkesi. Ülkede şubat ayında yoksulluk ve yolsuzluğa karşı başlatılan eylemler hız kesmeden sürüyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS