None

Milyonlarca telefon numarası sızdırıldı

Milyonlarca telefon numarası sızdırıldı

Sosyal medya devi Facebook'un bir skandalı daha ortaya çıktı. Bu kez de milyonlarca Facebook kullanıcısının telefon numarası sızdırıldı.

Facebook'ta skandalların arkası kesilmiyor. Haberi Techcrunch adlı internet sitesi duyurdu. Buna göre, 419 milyon Facebook kullanıcısının telefon bilgileri, yaşadıkları bölge, cinsiyetleri ve yaşları gibi kişisel bilgiler şifresiz bir internet sunucusunda yayınlandı.

Son sızıntıyla birlikte, milyonlarca kullanıcının telefon bilgileri herkesin ulaşabileceği bir veri tabanında açığa çıkarıldı.

Facebook telefon numaralarının sızdırıldığını doğruladı ancak rakamı yaklaşık 200 milyon olarak verdi.

Şirket, veri tabanının kimler tarafından oluşturulduğunu ve internet ortamında nasıl açık halde paylaşıldığını incelediğini söyledi.

İnternette paylaşılan telefon numaralarından 18 milyonu İngiltere'deki kullanıcılara ait.

Facebook, Nisan 2018'de telefon numaralarıyla kullanıcı araması yapma özelliğini kapatmıştı.

Şirket yetkilileri 'kötü niyetli' kişilerin milyonlarca telefon numarası deneyip kimler tarafından kullanıldığı keşfederek sistemi manipüle ettiklerini söyledi.

Facebook, arama özelliğiyle yıllar boyu çok sayıda kişinin profiline ve telefon numarasına ulaşıldığını, gizlilik ayarlarını değiştirmeyen kullanıcıların numaralarının da internette olabileceğini ifade etti.