Mobil uygulama tepki çekiyor

Mobil uygulama tepki çekiyor

Suudi Arabistan'da erkeklerin kadınların seyahatlerini kısıtladığı mobil uygulama Apple tarafından incelenecek. Uygulamaya dünyanın dört bir tarafından tepki yağıyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İsmi Absher, Suudi Arabistan'da bir telefon uygulaması. Google Play ve Apple Store'dan indirilerek kullanılabilen uygulama çeşitli kamu hizmetlerini sunarken erkeklerin kendilerine bağlı kadınların yurt dışına çıkmasını yasaklamasını da sağlıyor.

Birkaç yıl önce geliştirilen ve milyonlarca kişi tarafından kullanılan uygulama eşleri, kız kardeşleri, veya kızları ülkeden çıkmak istediğinde erkeklere bildirim gönderiyor.

Uygulama birçok insan hakları örgütünün tepkisini çekiyor.

Amerikalı Cumhuriyetçi Senatör Ron Wyden bir mektup yazarak Apple ve Google'a çağrıda bulundu.

Wyden "Suudi Monarşisinin kadın haklarını kısıtlamaya çalışmasının haber değeri yok ama Amerikan Şirketleri Suudi hükümetinin erkek egemen sistemine hizmet etmemeli" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Apple CEO'su Tim Cook ise uygulamadan haberi olmadığını ama inceleyeceklerini açıkladı.

Bazı kadınlar bağlı olarak tanımlandıkları erkeklerin telefonlarındaki uygulamayı gizlice kullanarak kendilerine yurt dışına çıkma izni tanımlıyor.

Suudi kadınlar ülkelerinden dışarı çıkabilmek için bir erkekten, genellikle de kocaları veya babalarından izin almak zorunda.