None

Morales Meksika'da büyük ilgiyle karşılandı

A A

13.11.2019 - 13:44

Ordunun istifa ettirdiği eski Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales, iltica teklifini kabul eden Meksika'ya ulaştı. Muhalif Senatör Jeanine Anez ise geçiş sürecinde devlet başkanlığı görevini yürüteceğini ilan etti. Anyes'in ilanı için Meksika'daki Morales de "Tarihin en sinsi ve kötü darbesi yapıldı" ifadesini kullandı.

Meksika'nın iltica teklifini kabul eden Bolivya'nın eski devlet başkanı Evo Morales, Meksika Dışişleri Bakanı tarafından böyle karşılandı.

Bolivya'da ordunun ve sokak olayları çıkaran muhaliflerin baskısı sonucu istifa eden Devlet Başkanı Evo Morales, Meksika'ya ulaştı. Morales uçaktan inmesinin ardından büyük ilgi ile karşılandı.

Meksika Devlet Başkanı tarafından hayatının kurtarıldığını vurgulayan Evo Morales, havaalanında bir basın açıklaması da yaptı. "20 Ekim'de düzenlenen seçimler ilk turdaki zaferimizin ardından darbe başladı. Maalesef bu sivil-politik darbeye bazı polisler de katıldı" dedi.

Morales'in Meksika ilticası sonrası Bolivya'nın yeni devlet başkanı da hızla belli oldu. Muhalif Senatör Jeanine Anez, geçiş sürecinde Bolivya devlet başkanlığı görevini yürüteceğini ilan etti. "Taahhütüm ülkeye demokrasi ve barışı getirmektir. Bu kısa sürede hızla çalışacağım. Çünkü Bolivyalılar özgürlük ve demokrasi içinde yaşamayı hak ediyorlar. Oylar bir daha asla çalınmayacak" şeklince konuştu.

Anez'in açıklamalarının ardından Morales'in partisinden milletvekilleri söz konusu atama oturumunu boykot ediyor. Ancak Anayasa Mahkemesi Anez'i görevi devralması konusunda destekliyor.

Anez'in geçici başkan ilan edilmesine bir tepki de istifa eden Evo Morales'ten geldi. Morales, Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Tarihin en sinsi ve kötü darbesi yapıldı" ifadesini kullandı.

Latin Amerika ülkesi Bolivya'da yaşanan tüm bu gelişmeler, şiddet eylemlerini bitirmeye yetmedi. Başkent La Paz başta olmak üzere birçok kentte süren eylemleri bu kez Morales taraftarları düzenliyor. Zaman zaman karşılıklı çatışmaların yaşandığı gösterilerde toplam 39 kişi yaralandı.