Mozambik ve Zimbabve felaketle boğuşuyor

Mozambik ve Zimbabve felaketle boğuşuyor

Tarihinin en büyük felaketi ile karşı karşıyalar. Afrika'nın güneydoğusunu tropikal kasırga vurdu. Mozambik Devlet Başkanı can kaybının 1000'i aşabileceğini açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Mozambik ve Zimbabve tarihlerinin en büyük felaketiyle karşı karşıya. Mozambik Devlet Başkanı Filipe Nyusi, kasırga nedeniyle 1000'den fazla kişinin hayatını kaybetmiş olabileceğini açıkladı.

Afrika'nın güneydoğusunu vuran Idai tropikal kasırgası, geçtiği yerlerde ciddi can kaybı ve hasara neden oldu. Idai kasırgası, Mozambik'in Beira kentini vurdu ve buradan da Zimbabve'ye geçti. Kasırga beraberinde kuvvetli rüzgar, yoğun yağış ve sel getirdi.

"Çok ağır ve dehşet verici"

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu, Mozambik'in Beira kentindeki hasarın boyutlarını "çok ağır ve dehşet verici" olarak tanımladı. 530 bin kişinin yaşadığı kentin yüzde 90'ı kasırgada zarar gördü. Bölgeden gelen görüntüler de felaketin boyutunu net şekilde ortaya koyuyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Suyun binaların en üst katına kadar çıkması nedeniyle çok sayıda kişinin çatılarda mahsur kalmış ve kurtarılmayı bekliyor. Mozambik’in komşusu Zimbabve'de de durum çok kötü. Onlarca kişinin hayatını kaybetmesinin yanı sıra 200 kişi de hala kayıp. Ulaştırma ve Altyapı Kalkınma Bakanı, "Bugüne kadar gördüğümüz en büyük altyapı hasarıyla karşı karşıyayız" dedi. Ülkede cesetler açılan toplu mezarlara gömülüyor.