Mugabe hayatını kaybetti

Mugabe hayatını kaybetti

Zimbabve eski Devlet Başkanı Robert Mugabe 95 yaşında hayatını kaybetti. Zimbabve'yi 37 yıl yöneten ve 2017'de askeri darbeyle istifaya zorlanan Mugabe, istifa edene kadar dünyanın en yaşlı lideriydi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Robert Mugabe, görevi bıraktıktan sadece 2 yıl sonra 95 yaşında hayatını kaybetti.

Görevini 2017 yılında, 93 yaşındayken bırakan eski Zimbabve Lideri Mugabe istifa edene kadar dünyanın en yaşlı lideriydi ve bir süredir Singapur'da tedavi görüyordu.

Robert Mugabe, eski İngiliz sömürgesi olan ve bağımsızlık öncesi Güney Rodezya adını taşıyan Zimbabve'yi toplamda 37 yıl yönetti.

Güçlü hitabetiyle bilinen Mugabe, 1970'li yıllarda lideri olduğu Zimbabve Afrikalı Ulusal Birliği'yle, çoğunluğu beyaz olan Rodezya hükumetine karşı sürdürdüğü gerilla savaşıyla halkın desteğini topladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ülkesinin 1980 yılında bağımsızlığını kazanması sonrasında gerçekleştirilen genel seçimlerden zaferle çıktı ve bağımsız Zimbabve'nin ilk Başbakanı oldu.

Mugabe 1980-1987 yılları arasında Zimbabve Başbakanı, Başkanlık Sistemine geçildikten sonra 1987-2017 yılları arasında da Devlet Başkanı olarak görev yaptı.

Mugabe, sık sık kötüleşen ekonomi, yolsuzluk iddiaları ve insan hakları ihlallerine dair eleştiri ve suçlamalarla karşı karşıya kalıyordu. 2017'de yapılan askeri müdahale ile yaklaşık 37 yıllık iktidarını kaybetti ve askeri müdahaleden bir hafta sonra görevinden istifa ettiğini açıkladı.