Müslüman Belediye Başkanı'ndan May'e çağrı

Müslüman Belediye Başkanı'ndan May'e çağrı

Yeni Zelanda'daki terör saldırısı sonrası İngiltere'deki Müslümanların güvenliği de tartışmaya açıldı. Londra'nın Müslüman Belediye Başkanı Sadıq Khan, İngiltere Başbakanı Theresa May'e mektup yazdı. Hükümete "İslam karşıtlığının tanımı değişsin" çağrısında bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"İktidardaki Muhafazakâr Parti ve destekçilerinin İslam karşıtı tacizlerine maruz kalıyorum" dedi. Başbakan Theresa May'e mektup yazıp İslam karşıtlığı tanımının değişmesini istedi.

Londra'nın ilk Müslüman Belediye Başkanı olan Sadıq Khan, Chrıstchurch'ü kana bulayan teröristin hedef gösterdiği isimlerden biriydi.

Khan 2 camiyi hedef alan o terör saldırısı sonrası, kendi ülkesinde de İslam karşıtı sözlü saldırılara maruz kalmış, Khan için bu tür yorumlar yaptığı belirlenen onlarca muhafazakâr partilinin üyelikleri askıya alınmıştı.

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre Khan, bu gelişmeler sonrası Başbakan Theresa May'e mektup yazdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Christchurch'teki katliamın "Toplumdaki İslamofobi ve İslam karşıtlığının kökü kazınmadığı takdirde" yaşanabileceklerin bir göstergesi olduğunu belirtti.

Khan, May'e, İngiltere'deki Müslümanlar için kurulan parlamento grubunun belirlediği ve İşçi Partisi ile Liberal Demokratların kabul etmiş olduğu İslam karşıtlığı tanımının kabul edilmesi çağrısında bulundu.

O tanımda "Kaynağını ırkçılıktan alan İslamofobi, Müslümanlığı veya Müslümanlık algısını hedef alan bir tür ırkçılıktır" deniyordu.

Khan'a göre, bu tanımı kabul etmek, muhafazakâr parti içinde ve toplumun genelinde İslam karşıtlığına yer olmadığını gösterecek en güçlü işaret olacak.

Guardian gazetesi, Khan'ın mektubuna yer verdiği haberinde dikkat çeken bir veriyi de paylaştı. Gazeteye göre, Christchurch saldırılarının ardından İngiltere'de Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarında yüzde 593 artış oldu.