Mutabakatın ardından Tel Abyad'da son durum

Video: Mutabakatın ardından Tel Abyad'da son durum

ABD ile varılan mutabakatta 4. güne girildi. Barış Pınarı Harekatı'yla terörden arındırılan Tel Abyad'da hayat normale dönüyor. CNN TÜRK Muhabiri Enver Kaptanoğlu ve kameraman Serkan Emekçi, sınırın öte yakasındaki kentte son durumu görüntüledi.

Barış Pınarı Harekatı'nın kritik noktası Tel Abyad'ta kepenkler açıldı, halk sokağa çıktı. Hayat yavaş yavaş normale dönüyor. 1 hafta önce çatışma seslerinin duyulduğu kent içinde artık kalabalığın ve araç seslerinin gürültüsü hakim. Meydanlarda suriye milli ordusu bayrağı asılı. Askerler de sokaklarda.


Kızılay kente yardımlarına devam ediyor. Bir fırının üstünde kızılay logosu görmek mümkün. Önünde de kuyruk. Tel Abyadlılar Kızılay'ın dağıttığı unlarla yapılan ekmeği almak için sıraya girmiş. Ancak terör örgütü PKK/YPG'nin izleri hala var Tel Abyad'da. Teröristlere ait mevziler buna örnek. O mevziler temizlenmeye başlandı. Çok sayıda mühimmat ele geçirildi. 10 km uzunluğunda tünel bulundu.


CNN TÜRK Muhabiri Enver Kaptanoğlu ve kameraman Serkan Emekçi, teröristlerin çatışmalar sırasında karargah olarak kullandığı Ermeni Klisesi'ne de girdi.


YPG Tel Abyad'dan ayrılmadan bir hastaneyi yaktı. Yangının izleri hastane bahçesinde hala duruyor. İddiaya göre terör örgütü giderken hastanedeki tıbbi malzemeleri de yanında götürdü.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS