NATO liderlerine Türkiye kitapçığı

Video: NATO liderlerine Türkiye kitapçığı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Londra'daki dörtlü zirvede Almanya, Fransa ve İngiltere'den mevkidaşlarıyla bir araya geldi. Cumhurbaşkanı liderlere "Stratejik İttifakın Güçlü Üyesi Türkiye" isimli bir kitapçık takdim etti.

Türkiye'nin beklentilerini ve terörle mücadele kapsamındaki hassasiyetlerini dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, verilen mesajların altının çizilmesi için NATO müttefiki liderlere "Stratejik İttifakın Güçlü Üyesi Türkiye" isimli bir kitapçık takdim etti.


İngilizce, Almanca ve Fransızca olmak üzere 3 dile çevrilen kitapçıkta, NATO üyesi Türkiye'nin ittifaka sunduğu katkılar ve üstlendiği görevler hakkında detaylı bilgi verildi. Türkiye'nin NATO'dan beklentilerine yönelik bir bölüm de ayrıldı. Bu bölümde terörizme karşı ortak mücadele ve Suriye'de güvenli bölge tesisine yönelik katkı sağlamaları beklentisi de anlatıldı. Ayrıca, İletişim Başkanlığı tarafından hazırlanan "Türkiye'nin terörle Mücadelesi" ve "Suriye'de Yeni Yaşam" adlı kitaplar da Liderler Zirvesi'nde ve ikili görüşmeler esnasında liderlere sunulacak.


Zirvenin ardından İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medyadan paylaşımlar yaptı. Türkiye'nin beklentilerini ve ulusal güvenliğine dair hassatiyetlerini bir kez daha gündeme getirdi. Altun, "Türkiye oldukça basit bir şey istiyor! Müttefiklerimiz, terör gruplarına karşı mücadelemizi desteklemeli" dedi. Suriyeli mülteciler ve DEAŞ'la mücadele politikalarında da Türkiye'nin takip edilmesi gerektiğini söyledi. Altun, NATO ülkelerinin Türkiye'yi tehdit eden terör örgütünlerine verdiği desteği de kesmesini istedi. "Müttefiklerimiz PKK/YPG/PYD'ye desteklerini keserek görevlerini yerine getirmeli! 15 Temmuz darbe girişimini yapmakla suçlanan FETÖ firarilerinin iade edilmesi konusunda, bizimle işbirliği yapmalılar" dedi.


Barış Pınarı Harekatı'na yönelik tepkileri de hatırlattı Altun. "Müttefiklerimiz, bize destek olmak yerine çabalarımızı eleştirdi! NATO üyeliğimizi sorgulamaya cüret etti. En zorlu durumlarda bile, NATO'nun en büyük ortaklarından biri olduk" ifadelerini kullandı.


İletişim Başkanı, dörtlü zirvenin bu konular hakkında samimi tartışmalar açısından büyük bir fırsat olduğunu vurguladı. Ve Türkiye'nin endişelerinin dikkate alınması gerektiğini söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS