NATO zirvesi öncesinde kritik ziyaret

NATO zirvesi öncesinde kritik ziyaret

İspanya'nın başkenti Madrid’de yapılacak Liderler Zirvesi Öncesi, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü. Macron, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini destekleyeceğini açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

NATO üyesi ülkelerin liderleri Madrid’de buluşacak ancak, bu buluşma öncesi kritik bir ziyaret Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleşti. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron,, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'i Elysee Sarayında ağırladı.

Genel sekreter, Fransa’nın NATO’da kilit rol oynadığına değindi. Stoltenberg ayrıca, Fransa’nın nükleer caydırıcılıktaki rolü, savunma harcamaları, terörizme karşı verdiği mücadele ve NATO’nun, Avrupa Birliği ile iş birliğini daha da derinleştirme konusunda örnek teşkil ettiği için de Macron'a teşekkür etti.

Elysee Sarayından yapılan yazılı açıklamada ise, Macron'un Stoltenberg ile yaptığı görüşmede İsveç ile Finlandiya’nın üyeliğe kabulü konusunda Türkiye’nin pozisyonunu netleştirmesini isteyeceğini söylediği kaydedildi. Fransız Cumhurbaşkanı'nın Ukrayna savaşı sonrası NATO üyeliğine başvuran iki ülkenin üyeliğine desteğini de yinelediği belirtildi.