"NATO’nun beyin ölümü gerçekleşiyor"

Video: "NATO’nun beyin ölümü gerçekleşiyor"

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron şok edici açıklamalarda bulundu. Macron, Amerikan yönetimine artık güvenemeyiz, "şu an yaşadığımız durum NATO’nun beyin ölümüdür" dedi. Fransa lideri, Avrupa Birliği içinse uçurumun kenarında" ifadelerini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron NATO ve AB ile ilgili tartışılacak açıklamalar yaptı. İngiliz the Economist dergisine konuşan Macron, Avrupa Birliği üyesi ülkeleri, müttefiklerini savunma konusunda ABD’ye güvenemeyecekleri uyarısında bulundu. "NATO’nun beyin ölümü gerçekleşiyor" dedi.

Amerikan başkanı Donald Trump'ın Suriye politikasını eleştirerek "Avrupa’nın artık uyanma zamanının geldiğini" söyledi. Fransa liderine bir NATO üyesi saldırıya uğrarsa diğer üyeler yardımına gelir" düzenlemesini içeren NATO’nun 5'inci maddesinin halen etkin mi diye soruldu.

Macron bu soruya “bilmiyorum. Ancak beşinci madde yarın ne anlama geliyor? NATO’nun ABD’nin etkisi altında olduğu gerçeğini yeniden değerlendirmemiz gerektiğini söyleyebilirim. Ve Amerika, geçtiğimiz ay Kürt müttefiklerini terk edip Suriye’nin kuzeyinden beklenmedik bir şekilde çekilerek, bize sırtını döndüğünü gösterdi." yanıtını verdi.

Macron, ab liderlerini de uyardı. AB uçurumun kenarında diyen Fransa Cumhurbaşkanı Başkan Donald Trump’a bu konuda da yüklendi. "Ab ilk kez Avrupa projesi hakkındaki fikrimizi paylaşmayan bir Amerikan başkanıyla karşı karşıya. Uyanmazsak, uzun vadede jeopolitik olarak ortadan kalkmamız veya en azından artık kaderimizi kontrol edemememiz konusunda ciddi bir risk var" dedi. Macron, AB’nin yalnızca ekonomik bir güç olarak değil aynı zamanda stratejik bir güç olarak düşünmeye ve hareket etmeye başlaması gerektiği mesajını verdi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS