hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  "Nazi" açıklamasına Herzog'tan tepki

  KAYNAKCNN TÜRK

  İsrail'le Rusya arasındaki "Nazi" kavgası devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un "Hitler’in de Yahudi kökleri vardı" açıklamasına İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog tepki gösterdi. Herzog, Lavrov'un özür dilemesini beklediğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Zelenskiy'nin Yahudi olduğunu söylüyorlar. Yanlış hatırlamıyorsam, ki yanılıyor olabilirim, ama Hitler’in de Yahudi kökleri vardı.” sözleriyle yeni bir "Nazi" tartışması başlatmıştı. Lavrov'un açıklamalarına bir tepki de İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'dan geldi.

  İsrail'de yayınlanan Haaretz gazetesine konuşan Herzog, Lavrov'un açıklamalarını okuduğunu ancak ilk başta ne dediğini anlamadığını söyledi. Lavrov'un özür dilemesi gerektiğini belirtti.

  Herzog "Lavrov, Yahudi düşmanlığı kokan korkunç yalanları yaymak için tüm haftalar arasından holokost'u anma haftasını seçti. Ondan geri adım atmasını ve özür dilemesini bekliyorum." dedi.

  Lavrov'un 1 Mayıs’ta yaptığı açıklama gündeme oturmuştu. İsrail Başbakanı Naftali Bennett bugünkü hiçbir savaşın Yahudi soykırımı olmadığını vurgulamış ve bu tür açıklamaların Yahudilere zulmedenleri akladığını söylemişti. Ancak Rusya cephesinden açıklamalar gelmeye devam etti.

  Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova, Ukrayna'daki Azak taburunda İsrailli paralı askerlerin Rusya’ya karşı savaştığını söyledi. Konuyla ilgili görüntüleri gördüğünü öne sürdü.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow