Netanyahu'dan yeni ilhak vaadi

Video: Netanyahu'dan yeni ilhak vaadi

İsrail, hükümletin kurulamadığı 9 Nisan’daki seçimlerin ardından yarın erken genel seçim için sandık başına gidiyor. Geçtiğimiz hafta Batı Şeria’daki Ürdün Vadisi’ni ilhak edeceğini açıklayan Netanyahu, anketlerde bunun oy kazandırmadığını görünce, yeni bir ilhak sözü verdi. Yeni hedef Filistin’in El Halil şehri.
 

 


İsrail erken genel seçim için sandık başına gidiyor. Başbakan Binyamin Netanyahu sandıktan zaferle çıkmak için, bir hafta içinde ikinci kez ilhak kartını öne sürdü.

Geçtiğimiz hafta Ürdün Vadisi’ni ilhak edeceğini açıklayan Netanyahu, bu söylemi işe yaramadı. Anketlere göre Netanyahu'nun oy oranı aynı kaldı. Bunun üzerine İsrail Başbakanı yine Batı Şeria’da yeni bir adres gösterdi. Netanyahu işgal altındaki Batı Şeria’da yer alan El-Halil kentinde yasa dışı Yahudi yerleşimcilerin yaşadığı bölgeyi "İsrail’e ilhak" edeceği vaadinde bulundu.

Netanyahu, 4 Eylül’de El-Halil'e gitmiş ve yaptığı konuşmada, "buradan kimseyi çıkarmayacağız. El-Halil'in yabancısı değiliz ve burada sonsuza kadar var olacağız." demişti. El-Halil'deki eski şehir bölgesinde 400 kadar Yahudi yerleşimci yaşıyor. Yerleşimciler, bin 500 İsrail askeri tarafından korunuyor.

Önceki hafta yayınlanan 3 ayrı kamuoyu araştırmasında, salı günkü seçimlerde Mavi-Beyaz’ın 32, Netanyahu'nun partisi Likud'un ise 31 milletvekilini meclise göndereceği tahmin ediliyordu.

İsrail eski eğitim bakanı Naftali Bennet de, sosyal medya hesabından bir harita yayınladı. İddiaya göre bu harita, ABD Başkanı Trump'ın "yüzyılın anlaşması" dediği anlaşmada yer alıyor. Haritada siyah yerler Filistin, beyaz yerler ise İsrail. Bennet'e göre, bu haritanın hayata geçmesi durumunda, İsrail büyük bir felaketle baş başa kalacak. Çünkü Yahudi yerleşimciler Batı Şeria’da Filistinlilerle çevrili bölgelerde yaşayacak aynı zamanda Kudüs de bölünecek. Benett Netanyahu'yu planın karanlık yönlerini İsraillilerden gizlemekle suçladı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS