Netanyahu'nun parti içi zaferi

Video: Netanyahu'nun parti içi zaferi

2020 yılında yeniden erken seçime gitmeye hazırlanan İsrail'de, mevcut Başbakan Binyamin Netanyahu, partisi Likud içerisinde yapılan başkanlık yarışında büyük farkla zafer ilan etti. Sonuçlara dair ilk açıklamasını Twitter'dan yapan Netanyahu 2020 seçimlerini de kazanacağını söyledi.

Bir türlü hükümetin kurulamadığı ve 1 yıl içinde üçüncü kez erken seçime gitmeye hazırlanan İsrail’de, sağcı Likud Partisi’nin liderlik koltuğunun kazananı belli oldu. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu bir kez daha zafer kazandı.


Likud, 2020 yılında yapılacak genel seçimlerde partiyi kimin yöneteceğini belirlemek için sandık başındaydı. Partinin oy verme yeterliliğine sahip 116 bin üyesinin yüzde 49’u, 100 ayrı seçim noktasında oy kullandı.


Parti içi liderlik yarışında oyların yüzde 72,5’i Başbakan Netanyahu’ya gitti. Rakibi Saar ise yüzde 27,5’te kaldı.


Parti içi seçim, Binyamin Netanyahu için kritik bir dönemde gerçekleşti. 70 yaşındaki siyasetçi, rüşvet ve yolsuzluk iddialarıyla karşı karşıya. Yargı süreci devam ediyor.


Ezici bir farkla yeniden parti başkanlığına seçilen İsrail Başbakanı zaferini twıtter hesabından ilan etti. Netanyahu İbranice paylaştığı mesajında, "Sizin ve tanrı'nın yardımıyla, önümüzdeki genel seçimlerde Likud'a liderlik ederek büyük bir zafer elde edeceğiz ve İsrail Devleti'ni görülmemiş başarılara taşıyacağız" ifadelerini kullandı.


Seçimin kaybedeni Saar da kendisi ve destekçilerin Mart'taki erken seçimde Likud’un başarı için Netanyahu’nun arkasında duracakları mesajını verdi. Seçimlerde Netanyahu’nun bir numaralı rahibi olarak öne çıkan Saar, Ürdün ile anlaşmaya gidilmesini tercih etmesi nedeniyle Filistin meselesinde daha saldırgan olmasıyla dikkat çekiyor.


Seçim, İsrail'in örtülü ittifak içinde olduğu Suudi Arabistan’da da yakından takip edildi. Suudi gazeteci Muhammed Saud’un Netanyahu’ya yaptığı tebrik telefonunun görüntüleri yayınlandı.


İsrail'de 2019 yılında yapılan iki erken genel seçimde de hükümet kurulamaması üzerine 2020 Mart ayında yeniden seçime gidilmesi kararlaştırılmıştı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS