New York’tan e-sigara hamlesi

Video: New York’tan e-sigara hamlesi

Son birkaç ay içinde elektronik sigara kullanımına bağlı ölümler yaşanan Amerika Birleşik Devletleri, e-sigara alarmında. Amerikan Başkanı Donald Trump, aromalı e-sigaraların yasaklanmasını planladıklarını duyurmasının ardından bu kez de, New York Eyalet Valiliği aromalı elektronik sigaraların yasaklanması için talimat verdi.

E-sigaradan kaynaklanan ölümlerin yaşanmasının ardından, ABD’nin elektronik sigaraya karşı açtığı savaş devam ediyor. Mıchıgan'ın ardından bu kez de New York Eyalet Yönetimi, aromalı elektronik sigara ürünlerinin satışını yasaklamak üzere adım atmaya hazırlanıyor.

New York Eyalet Valisi Andrew Cuomo halk sağlığı konusunda olağanüstü tedbir almaya yetkili Kamu Sağlığı ve Sağlık Planlama Kurulu’nu topladı ve acil durum ilan edilmesi talimatını verdi.

Vali Cuomo ülke genelinde artan akciğer rahatsızlığı vakaları nedeniyle böyle bir adım atma ihtiyacı duyduklarının altını çizdi. Yasağın bu aşamada yalnızca aromalı ürünlerle sınırlı kalacağını da vurguladı.

Birkaç gün önce de Amerikan Başkanı Donald Trump ve Sağlık Bakanı bir araya gelmiş, tütün içermeyen aromalı elektronik sigaraların satışını yasaklamayı planladıklarını duyurmuştu.

Haziran ayında ise ülke genelinde bir ilk olarak, San Francısco’da e sigaraların satışı yasaklanmıştı ancak yasa belediye başkanı tarafından henüz onaylanmadığı için yürürlüğe girmedi.

ABD’de son birkaç ay içinde, 6 kişinin ölümün elektronik sigara kullanımına bağlı olduğu tespit edilmişti. Aynı zamanda 33 eyalette e-sigara kullanımından kaynaklanan 450 akciğer hastalığı vakası ise inceleme altında.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS