Nükleer anlaşma zirvesi başladı

Video: Nükleer anlaşma zirvesi başladı

Avusturya'nın başkenti Viyana'da başlayan İran nükleer anlaşması görüşmelerinin ilk günü tamamlandı. Amerika Birleşik Devletleri'nden "Görüşmelerin zor geçeceğinin farkındayız" açıklaması geldi. İran ise yaptırımların tek seferde kaldırılmasının tek çözüm yolu olduğunu vurguladı.

Avusturya’da devam eden İran nükleer anlaşması görüşmelerinde ilk gün sona erdi. Almanya, Fransa, İngiltere, Çin, Rusya ve İran'dan üst düzey diplomatların katılımıyla gerçekleşen toplantının ardından İran ve Amerika Birleşik Devletleri'nden açıklamalar geldi. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, görüşmelerin zorlu geçeceğini vurguladı. "Görüşmelere Avrupalı ortaklarımız aracılığıyla katılıyoruz. Ortaklarımızın bazı zorluklarla karşılaşmasını ve bu sürecin uzun olmasını bekliyoruz. Ancak aynı zamanda diplomasinin ilerlemek için en doğru yol olduğunu ve tüm taraflara yardımcı olduğunu düşünüyorum" dedi.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi, Amerika Birleşik Devletleri'nin anlaşmaya dönme şartının, yaptırımları tek seferde kaldırmaktan geçtiğini söyledi. "Eğer anlaşmaya geri dönmek istiyorlarsa, bütün yaptırımları bir defada kaldırmaları gerekiyor" şeklinde konuştu.

İlk günün sonunda toplantının yapıcı olduğunu söyleyen Arakçi, ümitli olduklarını açıkladı. "Toplantı yapıcıydı ve doğru yolda, ancak başarılı denilebilmesi için çok erken. Çalışma gruplarının ortaya çıkartacağı işten önce bilinemez. Ancak ümitliyiz yoksa buraya gelmezdik" ifadelerini kullandı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS