"Nükleer silah kullanılacağına inanmıyorum"

"Nükleer silah kullanılacağına inanmıyorum"

Rusya'nın referandum kararı ve kısmi askerlik seferberlik ilanı Ukrayna yönetimince tepkiyle karşılandı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski, sahte referandumların tanınmayacağını açıkladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba Rusya'nın işgal ettiği bölgelerde referandum düzenleme hamlesine bu tepkiyi verdi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski de Alman Bıld Gazetesi’ne konuştu. "Sahte referandumları tanımayacağız" dedi.

Zelenski Putin'in kısmi seferberlik ilanı için de "bu onların askeri anlamda problem yaşadığı anlamına geliyor" yorumunu yaptı. “Batı, Putin’in şantajlarına boyun eğmemeli" diyen Ukrayna Lideri Putin'in nükleer silah kullanacağına inanmadığını söyledi.

Putin, Ukrayna’yı kendi askerlerinin kanında boğmak istiyor" diyen Zelenski, Ukrayna’nın kendi topraklarını özgürleştireceğinden emin olduğunu dile getirdi. Savaşın ne zaman son bulacağını kimsenin bilmediğini söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

6 aydır Rus birliklerle mücadele eden Ukrayna ordusu da kararlara tepkili. Sosyal medyadan açıklama yapan yetkililer, Rusya’nın son seferberlik ilanını 1914'te yaptığını hatırlattı. "Bunun nasıl bittiğini hepimiz biliyoruz" dedi.

Tweette 1. Dünya Savaşı’ndan sonra Rus İmparatorluğu’nun dağılıp Sovyet Birliği’nin kurulmasına gönderme yapıldı.