Obama'dan Suriye ateşkesi mesajı

Obama'dan Suriye ateşkesi mesajı

Suriye ateşkesi bu gece yürürlüğe girecek. Öncesinde ABD'den açıklamalar geldi. ABD Başkanı Barack Obama konuştu, anlaşmanın işlerlik kazanabilmesi için Esad rejimi ve Rusya'nın tavrına işaret etti. Beyaz Saray Sözcüsü de konuştu. Sözcü, Putin'in süreçteki aktif tutumunu, ateşkesin sağlayacağı prestiji Obama'ya kaptırmamak için olduğunu öne sürdü; "Belki burada psikolojik destek gerektiren bir sebep vardır" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Uygulamasına ilişkin tereddütler ve çok sayıda soru işareti barındıran Suriye'deki ateşkes anlaşması bu gece yürürlüğe giriyor. Hemen öncesinde ABD'den en üst düzeyden açıklamalar geldi. Başkan Obama konuştu. Obama, "çatışmaların durdurulması" anlaşmasının işlerlik kazanabilmesinin büyük oranda Esad rejimi ile Rusya'nın tavrına bağlı olduğunu söyledi.

Putin'den diplomasi atağı: Esad, Kral Selman ve Ruhani ile görüştü

ABD Başkanı Obama, Suriye'deki son gelişmeler, "çatışmaların durdurulması" anlaşması ve IŞİD'le mücadelede gelinen son noktayı, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında değerlendirdi. "Çatışmaların durdurulması" anlaşmasının her şeyden önce Esad rejimi ile Rusya'nın tavrına bağlı olacağını vurgulayan Obama, "Rusya'nın askeri müdahalesi Esad rejimini güçlendirdi ve insani yıkımı daha da kötü hale getirdi" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya'dan ABD'li yetkililere sabotaj suçlaması

"Birçok şüphenin mevcut olduğunu biliyoruz"

Suriye'de sadece iç savaşın değil, derin mezhepsel ve siyasi ayrılıkları yansıtan vekalet savaşlarının yaşandığını ifade eden Obama, "Böyle bir durumda varılan 'çatışmaların durdurulması' anlaşmasının kolay olmayacağını, birçok şüphenin mevcut olduğunu biliyoruz. Ancak eğer diplomasi ile bu çatışmayı çözmek için çaba göstermezsek tarih bizi yargılayacaktır" diye konuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı: "Türkiye'nin top atışları sürüyor"

"IŞİD'i ortadan kaldırmanın yolu, Suriye'deki kaosu bitirmektir"

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"IŞİD'i ortadan kaldırmanın yegane yolu, Suriye'deki kaosu bitirmektir" diyen Obama, cuma gece yarısı yürürlüğe girecek "çatışmaların durdurulması" anlaşmasının, bu yönüyle kaosu bitirmenin potansiyel bir adımı olduğunu belirtti. En iyi durumda bile şiddetin hemen biteceğini beklemediklerini ancak anlaşmanın tüm taraflarının, hava saldırıları da dahil tüm saldırıları durdurmasını beklediklerini dile getiren ABD Başkanı, "Bunun gerçekleşebilmesi Esed rejimine, Rusya'ya ve diğer müttefiklerinin anlaşmaya sadık olmalarına bağlıdır" yorumunu yaptı.

Suriye'de 27 Şubat'ta başlayacak olan ne?

Gelecekteki günlerin kritik olduğunu ve tüm dünyanın bu süreci yakından izlediğini vurgulayan Obama, "Bu anlaşma, müzakere taraflarının samimi olup olmadıklarını gösterecek bir testtir. Viyana süreci açıktır, serbest seçimleri takiben yeni bir anayasanın yapılması ve tüm tarafları kapsayacak bir hükümetin kurulması" ifadelerini kullandı. Obama, şunları ifade etti:

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Bu tür bir gelecekte Beşşar Esad'ın yeri olamaz. Esad'ın kendi halkına karşı yürüttüğü ve içinde işkence, misket bombası, kuşatma ve aç bırakmanın da olduğu barbarca bir savaşın ardından bu mümkün olamaz. Pek çok Suriyeli, Esad koltuğunu bırakana kadar onunla savaşmayı bırakmaz."

Obama'nın Ankara'yı kızdıran temsilcisi McGurk'tan Rusya'ya çağrı

"Esad konusunda Rusya ve İran ile aramızda hala anlaşmazlıklar var"

Rusya, İran ve bölgedeki bazı diğer aktörlerle ABD arasında hala Esad konusunda belirgin bir anlaşmazlığın olduğunu aktaran Obama, "Çatışmaların durdurulması anlaşması, tarafların Suriye'de şiddeti bitirme konusundaki bakış açılarını da gösterecektir" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Çatışmaların durdurulması" anlaşmasının uygulanabilmesi halinde Suriye'deki şiddetin azalabileceğini ve böylece insani yardıma muhtaç bölgelere yardımın ulaştırılabileceğini belirten Obama, "Bu anlaşmanın, siyasi geçiş süreci müzakerelerinin kapısını aralayıp iç savaşı bitirme potansiyeli de bulunmaktadır" diye konuştu.

Kerry: "Türkiye'nin endişelerinde hassasız"

Obama, IŞİD'le mücadelede birkaç ay öncesine göre daha iyi durumda olunduğunu dile getirerek, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Hollanda ve Kanada gibi ülkelerin son dönemdeki katkıları ile Türkiye'nin sınır güvenliği noktasındaki gayretlerine vurgu yaptı.

Bugüne kadar IŞİD'le mücadele kapsamında 10 binden fazla hava saldırısının gerçekleştirildiğini anlatan Obama, "Geçen yazdan bu yana IŞİD, Irak veya Suriye'de kayda değer bir ilerleme gerçekleştirememiştir" dedi.

Obama, Irak güçlerinin son dönemde IŞİD'i Ramadi'den çıkarmayı başardığını ve IŞİD'in Irak'ta bir zamanlar elinde tuttuğu bölgelerin yüzde 40'ından fazlasını son dönemde kaybettiğini aktardı.

Türkiye 5 kez sordu, ABD "YPG'yi destekliyoruz" dedi

"IŞİD'le mücadelede yeni bir aşamadayız"

Anbar ve Musul'un geri alınabilmesini de kapsayan IŞİD'le mücadelede yeni bir aşamaya gelindiğini ifade eden Obama, Irak'a IŞİD'le mücadele ve yeniden yapılanma anlamında gerekli finansal desteği de sağlayacaklarını kaydetti. Suriye'de ise IŞİD'in son günlerde Teşrin ve Şeddadi'den püskürtüldüğünü dile getiren Obama, örgütün Rakka'ya doğru sıkıştırılmaya başlandığını söyledi. Obama, son aylarda IŞİD'in petrol tesislerinin ve tankerlerinin bombalanması sonucunda örgütün gelirlerinin de azaldığını dile getirdi. ABD'nin, Libya'da IŞİD'e karşı gerçekleştirdiği hava saldırılarına da değinen Obama, bu ülkede hükümetin kurulması sürecinde Libyalılara desteklerinin süreceğini ifade etti. IŞİD'le dijital alanda da mücadele edebilmek için ilgili kamu kurumlarının Facebook, Twitter ve Youtube gibi Silikon Vadisi'nin önde gelen bilişim firmalarıyla yakından çalıştığını anlatan Obama, "IŞİD'le mücadele kolay olmayacak ancak ulusal gücümüzün tüm unsurlarını kullanacağız" değerlendirmesinde bulundu.

Lavrov net konuştu: "Suriye'de B Planı olmayacak"

Beyaz Saray Basın Sözcüsü Josh Earnest de günlük basın toplantısında ateşkes anlaşması ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında soruları yanıtladı. Earnest, Putin’in Suriye’de çatışmaların durdurulması sürecinde kendisini çok ön plana çıkarmasının psikolojik nedenleri olabileceğini belirterek, “Belki burada psikolojik destek gerektiren bir sebep vardır” dedi.

"Putin'in öne çıkmaya çalışmasının psikolojik sebepleri var"

Toplantıda, Suriye’deki çatışmaların durdurulması süreci içerisinde Putin’in kendisini çok ön plana çıkartmaya çalıştığı ve Başkan Barack Obama’nın da bugün ABD Dışişleri Bakanlığına giderek Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısına katılmasının buna paralel bir davranış olup olmadığı soruldu.

Moskova ve Şam'dan ABD'ye "B planı" tepkisi

Earnest, Putin’in ön plana çıkmaya çalışmasının “psikolojik sebepleri” olabileceğini söyleyerek, “Putin, Obama’dan daha fazla kişisel kredi almaya çalışıyor. Belki burada psikolojik terapi gerektiren bir sebep vardır. Fakat Başkan Obama kendi imajından ziyade daha çok ABD menfaatini dünya genelinde genişletmek ve Amerikan halkını güvenli tutmaya yoğunlaşıyor” şeklinde konuştu.

Rusya’nın bu süreç içerisinde çatışmaların durdurulmasının uygulanabilmesi için önemli bir rolü olduğunu belirten Earnest, “Bu süreç içerisinde engeller olacak. Uygulanamayacağına dair erken belirtiler olacak. Fakat Rusya, kendi bölümünü oynaması ve sürekli irtibatta olduğu ve üzerinde etkisi olduğu tarafların bu anlaşmaya uymasını sağlamak için kancanın ucunda olacak” ifadesini kullandı.

Earnest, bu sebepten dolayı Putin’in öne çıkmaya çalışmasını memnuniyetle karşıladıklarını vurgulayarak, “Bizim, en büyük kaygımız, ateşkes uygulanmaya geçse de Rusya’nın geri çekilmeye çalışması” açıklamasında bulundu.