"Öldürdüğümüz için dünya bize teşekkür etmeli" | Video

Video: "Öldürdüğümüz için dünya bize teşekkür etmeli" | Video

İranlı nükleer bilimci Muhsi Fahrizade cinayetinin arkasında İsrail'in olduğunu öne süren New York Times gazetesi, yeni bir iddia da ortaya daha attı. Gazeteye göre üst düzey bir İsrailli yetkili, "İran'ın bir numaralı nükleer bilimcisini öldürdüğümüz için dünya bize teşekkür etmeli" dedi.

İran'da Savunma Bakanlığı Araştırma ve İnovasyon Kurumu Başkanı Muhsin Fahrizade'nin suikast sonucu öldürülmesinin arkasında kim var? İran yönetimi suikastın arkasında İsrail olduğunu öne sürerken, Amerikan New York Times gazetesi de bunu destekleyen yeni bir iddia ortaya attı. Gazete, bu kez üst düzey bir İsrailli yetkilinin "İran'ın bir numaralı nükleer bilimcisini öldürdüğümüz için dünya bize teşekkür etmeli" dediğini aktardı.

NYT, yıllardır Fahrizade'nin takip edilmesinden sorumlu bir İsrailli yetkiliden görüş aldı. Adının açıklanmaması kaydıyla konuşan İsrailli yetkili, "İsrail ihtiyaç olduğu üzere İran'ın nükleer programına karşı harekete geçmeye devam edecek" mesajını vererek ekledi, "İran'ın baş nükleer bilimcisini öldürdüğümüz için dünya bize teşekkür etmeli" dedi.

Gazeteye konuşan eski CIA yetkilisi Bruce Riedel da Tahran'ın kuzeyinde işlenen ve İsrail'e mal edilen suikastı 'eşi benzeri görülmemiş operasyon' diye niteleyerek, "İranlıların etkin şekilde mücadele edebildiğine dair bir işaret yok" dedi. Riedel, İsrail'in nüfusu içinde anadili Farsça olanları etkin şekilde kullanarak, İran içinde insanlar üzerinden haber alma ağı ve İran'ın komşusu Azerbaycan'da operasyon üsleri kurduğunu da anlattı. "Fahrizade'nin İsrail'e isnat edilen son cinayetten 8 yıl sonra suikasta kurban gitmesi, oyunda yeni bir şeylerin dönmekte olduğunu veya yaklaştığını gösteriyor" diyen eski CIA yetkilisi, İsrail'in yeni eylemlerinin yolda olduğu uyarısını yaptı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS