Orta Akdeniz'de Türk Deniz Gücü

Video: Orta Akdeniz'de Türk Deniz Gücü

Libya ile askeri güvenlik işbirliği anlaşmasının ardından bölgede bulunan Türk savaş gemilerinin sayısı iki katına çıktı. 4 fırkateyn Orta Akdeniz'de. Türk askeri, açık sularda göçmenler için de kurtarıcı oldu. Gaziantep Fırkateyni'nin kurtardığı göçmenler, Libya Sahil Güvenliği'ne teslim edildi. İşte bölgedeki Türk savaş gemilerinden gelen ilk görüntüler.

Türk SAT Komandoları, Orta Akdeniz'de kurtardıkları düzensiz göçmenleri, TCG Gaziantep Fırkateyni'ne naklediyor. Bu görüntü aynı zamanda, Libya ile anlaşmalar sonrası bölgede bulunan Türk savaş gemilerinden gelen ilk görüntü.

Gaziantep Fırkateyni'nde sağlık kontrolleri yapılan düzensiz göçmenler, Libya Sahil Güvenlik Gemisine böyle teslim edildi.

Libya ile önce deniz sınırları, ardından Askeri Güvenlik İşbirliği Anlaşması sonrasında ise Meclis'ten geçen asker gönderme tezkeresi ile Türkiye'nin bölgedeki askeri gücü arttı.

Orta Akdeniz'e önce iki fırkateynlik görev gücü gönderen Türk Silahlı Kuvvetleri, ardından bölgeye NATO ve diğer ülke güçleriyle ortak faaliyetlere katılmak üzere iki fırkateyn daha gönderdi.

Savaş gemilerinin uzun süre limana dönmeden görev yapabilmesini sağlamak amacıyla donanmanın en büyük gemisi, Yarbay Kudret Güngör Lojistik Destek Gemisi de 4 fırkateyne destek için bölgede görevlendirildi.

Böylece Libya karasularının hemen dışında, Orta Akdeniz'de Türk Deniz Görev Grubu, Gökova, Göksu, Gaziantep, Gediz fırkateynleri ve bir ikmal gemisi ile 5 savaş gemisinin katılımıyla kurulmuş oldu.

Gemiler bölge ülkeleriyle ortak deniz eğitimleri ve NATO çerçevesinde ortak faaliyetler de yürütüyor. Savaş gemileri, aynı zamanda düzensiz göçmenler için de kurtarıcı oldular.

TCG Gaziantep, 30 düzensiz göçmen taşıyan botu, NATO'nun deniz muhafızı harekatına destek faaliyeti sırasında tespit etti.

Gemiler, hem Akdeniz Kalkanı Harekatı'na doğrudan destek veriyor, hem de NATO’nun Deniz Muhafızı Harekatına yardımcı destek sağlayarak deniz ticaret yollarının güvenliğine yönelik faaliyetler de bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
 
LG
MD
SM
XS