Ortadoğu'da koronavirüs

Video: Ortadoğu'da koronavirüs

Ortadoğu'da da koronavirüs etkisini arttırıyor. İran'ın yanısıra Irak, Katar, Suudi Arabistan gibi ülkelerde de vakalar artıyor. Yemen ve Suriye gibi iç savaş süren ülkeler ise sağlık hizmeti yaygın olmadığı için büyük risk taşıyor.

Koronavirüs, sağlık sistemi sorunlu ülkeler için büyük bir risk taşıyor. Resmi açıklamaların şüpheyle karşılandığı ülkelerde, salgının sanılandan büyük olduğu düşünülüyor.

İran, salgının yangın olarak görüldüğü ülkelerden biri. Resmi açıklamaya göre bir günde 121 kişi hayatını kaybetti, rakam 3 bin 993 kişiye yükseldi. ABD'nin ekonomik izolasyonu nedeniyle sağlık malzemesi sıkıntısı yaşanıyor.

Irak'ta ise virüse yakalanan kişi sayısı 1200 kişiyi aştı, 69 kişi hayatını kaybetti. İran'la sıkı ilişkilerin olduğu ülkede önlemlere rağmen vaka sayılarındaki artış engellenemiyor

Suudi Arabistan'da bugüne kadar 41 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Ülkedeki vaka sayısı 2 bin 900 kişiyi aştı. ABD medyasında yer alan bir iddiaya göre, koronavirüs Suudi Hanedanına da sıçradı. 150 kraliyet üyesinde koronavirüs tespit edildi

Hastalığın en ciddi sonuçlarının ise Yemen ve Suriye gibi iç savaş yaşanan ülkelerde görülmesi bekleniyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçlerinin bombalarıyla zor günler geçiren Yemen'de 2 haftalık ateşkes ilan edildi. Bu süreçte hastalıkla mücadele edilmesi gündeme gelecek. Ülkedeki durumla ilgili sağlıklı bir bilgi yok.

Suriye ise koronavirüs en çok mültecilerin bulunduğu alanlarda endişe kaynağı. Hastanelerin bombalandığı, sağlık sisteminin çöktüğü savaş bölgesinde çabalar yetersiz. Sadece 300 korona testinin bulunduğu İdlib için Dünya Sağlık Örgütü olası salgının yeni bir felakete yol açabileceği uyarısında bulunuyor.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS