Özel Haber... CNN TÜRK Laçin koridorunda

Video: Özel Haber... CNN TÜRK Laçin koridorunda

Azerbaycan 10 Kasım gecesi Karabağ zaferini ilan etmiş, Ermeni askerleri bölgeden çekilmişti. Şimdi Dağlık Karabağ’ın en stratejik noktası olan Laçin şehrine götüreceğiz sizi. CNN TÜRK ekibinden Fulya Öztürk ve Sercan Sever, Laçin Koridoru'nu görüntüledi.

Laçin, Dağlık Karabağ’ın en stratejik noktası. 1992‘de Ermenistan tarafından işgal edilmiş, 28 yıl sonra o işgal Azerbaycan'ın Karabağ zaferiyle son bulmuştu.

Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan'ın yaptığı antlaşmalar çerçevesinde Laçin’den Ermeni unsurları çekilmiş, bölgede gözetim amacıyla Rus güçleri konuşlanmıştı.

CNN TÜRK ekibi Laçin'de Rus Barış Güçlerini görüntüledi.

Rus askerlerinin gözetimiyle Laçin Koridoru'ndan geçiyoruz. Önünüzde Rus bayraklı bir askeri araç eşlik ediyor. Laçin'de hala onlarca Ermeni sivil yaşıyor. Onlar da mutabakat kapsamında 3 yıl Laçin'de yaşabilecekler.

Laçin Koridoru'ndan geçerken Ermeni ailelere ait araçları görüyoruz.

Laçin Koridoru Ermenistan'la / Dağlık Karabağ geçişi sağlayan stratejik bir nokta. 2. Karabağ Savaşında da en önemli nokta orasıydı. Savaşta da Ermenistan lojistik desteğini Laçin Koridoru'ndan yapıyordu. Laçin Koridoru'nun yeniden Azerbaycan'a geçmesi Ermenistan'ı bozguna uğrattı.

Şu an Rus güçleri gözetiminde olsa da Azerbaycan toprağı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Zaten Laçin'de de Azerbaycan askerleri farklı noktalarda nöbetlerini sürdürüyor.

Laçin'i gezerken yine Ermeni güçleri tarafından tahrip edilen evleri, yapılar göze çarpıyor. Şehri terk ederken de yine zarar vermişler.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS