Özel Haber... Güvenlik Konseyi'ne veda eden Craft, CNN TÜRK muhabirini örnek gösterdi | Video

Video: Özel Haber... Güvenlik Konseyi'ne veda eden Craft, CNN TÜRK muhabirini örnek gösterdi | Video

ABD'nin 30. Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Kelly Craft'ın görev süresi doldu. Craft, Güvenlik Konseyi'ne duygusal bir veda konuşması yaptı. Konuşmasında daha önce röportaj verdiği CNN TÜRK muhabiri Sena Alkan'ı örnek göstererek, "Sena Alkan gibi mültecilerin sesi olan dürüst gazetecilere güvenmeye devam etmeliyiz" dedi.

ABD'nin Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Kelly Craft Suriye’de ne yaşandığını kendi gözleriyle görmek için Türkiye’ye gelmiş, sınırda hem mülteciler hem de beyaz baretlilerle yüz yüze görüşüp sorunlarını dinlemişti. Craft, Türkiye’den ayrılırken de CNN TÜRK’e işte bu açıklamaları yapmıştı.

Birleşmiş Milletlerde görev süresini tamamlayan Craft, Güvenlik Konseyi'nde Suriyeli mültecilere ilişkin dokunaklı bir konuşma yaptı. Konuşmasında, CNN TÜRK diplomasi muhabiri Sena Alkan’a da özel bir parantez açtı.

"CNN TÜRK’ten Sena Alkan gibi mültecilerin sesi olan dürüst gazetecilere güvenmeye devam etmeliyiz. Türkiyenin mülteciler için yaptıklarını vurgulamaya devam etmeliyiz."

Craft daha önce de Suriyeli mültecilere ilişkin yine CNN TÜRK’e değerlendirmelerde bulunmuştu.

"Oraya gittim ve oradaki duyguları gördüm ve Türkiye'ye nasıl minnettar olduklarını gördüm. BM'deki Türk büyükelçi ile sürekli temastayım ve o da Cumhurbaşkanı'nızla temasta. Bu bana sahadaki durumu konseye anlatmamda ciddi anlamda yardımcı oluyor."

Craft Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ndeki veda mesajında gözyaşlarına hakim olamadı. Suriye'de gördüklerini anlatan Craft, dokunaklı konuşmasında, dünyaya "Suriyeli mültecilerin yaşadığı dram için uyuduğunuz uykudan uyanın" çağrısı yaptı.

Suriye’ye yardım taşınan sınırların açık kalması gerektiğini söyledi. Suriye'de görev yapan beyaz baretlilerin bir kahraman olduğunu ifade etti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS