Pakistan Ankara Büyükelçisi CNN TÜRK'e konuştu

Video: Pakistan Ankara Büyükelçisi CNN TÜRK'e konuştu

"Nükleer silah kullanmak kesinlikle gündemimizde değil" bu sözler Pakistan'ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Syrus Sajjad Qazi'e ait. CNN TÜRK'e konuşan Gazi, diyalog çağrısından bulundu. Hindistan'ın Pakistan terörü destekliyor iddialarına bakın ne yanıt verdi. CNN TÜRK Muhabiri Sena Alkan ve Kameraman Melih Baytürk'ün özel röportajı.

Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Syrus Sajjad Qazi CNN TÜRK’e açıklamalar yaptı.

SORU: Pakistan çerçevesinden bakarsak krizde son durum nedir? Siz bir savaş ihtimali görüyor musunuz?

QAZİ: Bölgemizdeki durum çok hoş değil şu anda. Başbakanımız ulusa seslendi. İlk olarak, Hindistan’daki terör saldırısında hayatını kaybedenler için başsağlığı diledi. Aynı zamanda, diyalog çağrısı yaptı. İki milletin farklılıkları varsa bunlarla baş etmenin en doğru yolu diyalogtur, anlamlı bir diyalog ve sonuç odaklı bir diyalogtur. Pakistan bu tansiyonu düşürebilir ve normale dönebiliriz. Umuyorum normale dönme konusunda bir irade olur hem Pakistan hem Hindistan tarafında. Bölgemizde zaten hali hazırda bir çok sorun var Keşmir gibi. Başbakanımızda söyledi, Pakistan ve Hindistan’ın sahip olduğu silahları düşününce, sahip olduğumuz silahların boyutunu düşününce iki ülke de yanlış bir hesap yapmayı göze alamaz. Savaş bunu isteyenin ya da başlatanın kontrolü dışında bir yere evrilir. Pakistan ve Hindistan, farklılıklara rağmen, bu tarz bir yanlış hesabı göze alamaz. Geçen gün olandan sonra bize başka bir seçenek kalmamıştı topraklarımızı koruyabileceğimizi göstermek dışında. Tansiyonun düşmesini, aklı selimin üstün gelmesini istiyoruz. Ne Pakistan ne Hindistan daha ileri giden bir yüzleşmeyi göğüsleyemez. Hindistan tarafından olumlu bir yanıt bekliyoruz. Sorunlarımızı farklılıklarımızı olgun devletler gibi diyalogla çözmeliyiz.

SORU: Hindistan tarafı “Pakistan’ın terörü desteklediğini söylüyor”. Yanıtınız ne olur?

QAZİ: Hindistan tarafına diyoruz ki söylediğiniz şeyin kanıtlarını verin biz de harekete geçelim ama malesef bu çağrımıza yanıt gelmedi. Hindistan kendisi hakim jüri ve infaz memuru olmak istiyor ve bakın bugün nereye geldik. Bugün Başbakanımız aynı şeyi söyledi. Kanıt verin, atabileceğimiz adımları atalım. Biz terörle mücadele de kararlıyız. Dünyada bizim kadar terörden çekmiş, terörle mücadelenin bedelini ödemiş bir ülke yoktur. Kimse bize terörizmle nasıl savaşacağımızı söylemesin. Kanıtları verin, gerekeni yapalım.

SORU: İki ülkenin de nükleer silahı var ve nükleer bir karşılaşma olmasından endişe duyuluyor ne dersiniz?

QAZİ: Kesinlikle hayır. Pakistan sorumluluk sahibi bir ülke bölgemizdeki bu zor durumda en azından Pakistan tarafında savaş çanı çalınmıyor. Kim daha güçlü gösterisi düşünülmüyor. Biz rasyonel bir ülkeyiz. O yüzden biz tansiyonu yükselten taraf olma niyetinde değiliz ve çünkü bunun sonuçları bölge için baş edilemez olur.

SORU: Gözaltına alınan Hintli pilotla ilgili paylaşabileceğiniz bilgi var mı?

QAZİ: 2 Hint savaş uçağı yine ülkemiz sınırına girdi düşürdük ikisinden biri bizim kontrol ettiğimiz tarafa diğeri Hindistan'ın işgal ettiği Keşmir tarafına düştü. Pilota savaş hukuku ve Cenevre Konvansiyonunun gerektiği gibi davranılıyor. Kimsenin endişelenmesine gerek yok.

SORU: Keşmiş uzun yıllardır çözülmeyi bekleyen bir sorun olarak duruyor. Bu krizin Keşmir sorununa etkileri nasıl olur?

QAZİ: Keşmir’deki durum her zaman çok kötü. Yarım milyondan fazla silahlı Hint ordusu işgal altındaki Keşmir’de duruyor. Silahlılar. Daha da kötüsü kanun tarafından onlara işgal altında yaşayan Keşmir vatandaşlarına karşı yaptıkları da kanun tarafından koruma altında. Geçen yıl 500 Keşmirli öldü, onlarcası yaralandı kullandıkları özel silahlarla. Şimdi gördüğünüz durum bence, şimdi Keşmir’de yaptığını yansıtmak için talihsiz bir çabadır. Ve sıradan bir Keşmir’linin o şartlarda nasıl bir gün geçirdiğini hayal etmek hepimiz için imkansız.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
 
LG
MD
SM
XS