Pakistan'da görülmemiş karşılama

Video: Pakistan'da görülmemiş karşılama

Kaşıkçı cinayeti sonrası attığı her adım dikkatle takip edilen Suudi Veliaht Prens Bin Selman, ülkesinin imajını düzeltme çabasıyla Asya turuna çıktı. İlk durağı ekonomik darboğazdaki Pakistan oldu. Ülkeye milyarlarca dolarlık kredi ve yatırım vaadinde bulunan Selman, görülmemiş bir ilgiyle karşılandı.

Bir tarafta, Kaşıkçı cinayeti ve Yemen'deki sivil ölümlerin ardından ülkesinin imajını düzeltmeye ve bölgede İran etkisini kırmaya çalışan Suudi Arabistan, diğer tarafta ise, ekonomik kriz içinde, dış rezervleri tükenmekte olan Pakistan.

Karşılıklı ihtiyaçlar iki ülkenin liderlerini bir araya getirdi. Suudi Arabistan'ın Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, Veliaht Prens olduğu 2017 yılından bu yana ilk resmi ziyareti için gittiği Pakistan'da, şimdiye kadar hiçbir yabancı lidere uygulanmayan bir protokolle karşılandı.

Hazırlıklar günler öncesinden başladı. Başkent İslamabad'da sokaklara Selman'ın posterleri asıldı. Güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı.

Selman'ın uçak filosu Pakistan hava sahasına girdiğinde filoya JF-17 fırtına savaş uçakları eşlik etti. Diğer tüm uçuşlar da geçici bir süre için durduruldu.

Selman, askeri havalimanında uçaktan indiğinde ise, bizzat Pakistan Başbakanı İmran Han ve Genelkurmay Başkanı Kamar Cavid Bajwa tarafından kırmızı halıda karşılandı.

Bununla da bitmedi. İmran Han Prens Selman'ı kendi kullandığı arabayla resmi konuta götürdü.

Daha önce hiçbir liderin kalmadığı Başbakanlık resmi konutunun kapıları ilk kez, Pakistan'a milyarlarca dolarlık kredi ve yatırım vaadinde bulunan Prens Selman için açıldı ve yapılan görüşmeler sonunda iki ülke arasında petrokimya, enerji ve madencilik gibi alanlarda 20 milyar dolarlık yatırım anlaşması imzalandı. Suudi Arabistan Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru projesine de katıldı.

Suudi Prens, iki günlük Pakistan ziyaretinin ardından, Asya turu kapsamında, Çin ve Hindistan'a da gidecek.

Selman'ın Asya turu kadar, Premier Lig'in dev ekiplerinden Manchester United'ı 3.8 milyar Pound'a satın almak istediği iddiaları da basında geniş yer buldu. Ancak Suudi Arabistan Medya Bakanı o iddiaları yalanladı. İngiliz kulüp ile Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu arasında sadece sponsorluk görüşmelerinin sürdüğünü söyledi.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS