Pandemi zenginlere yaradı, servetleri arttı | Video

Video: Pandemi zenginlere yaradı, servetleri arttı | Video

Pandemi süreci tüm dünyada büyük ekonomik sorunlara yol açarken, dünyanın en zengin 500 kişisi servetlerine servet kattı. Milyarderler endeksine göre en zengin 500 kişinin servetleri 2020'de 1.8 trilyon dolar arttı.

Dünyanın en zengin isimleri pandemide adeta para bastı. Bloomberg milyarderler endeksi verilerine göre, dünyanın en zengin 500 kişisinin serveti 2020'de 1.8 trilyon dolar arttı ve tam 7,6 trilyon dolara ulaştı.

Dünya koronavirüs salgınıyla boğuşurken, her yıl açıklanan Bloomberg milyarderler listesi, geçtiğimiz 2020 yılının zenginlere yaradığını gösterdi.
Zenginlerin mal varlığı, bir yıl içinde yüzde 31 oranında arttı. En zengin 500 kişinin serveti, dünyanın en büyük devletlerini geride bırakacak noktaya ulaştı. Salgının zenginlere yaradığı açıklanan listede, ilk kez bu kadar yüksek bir artış olduğu da açıklandı.

Listeye göre dünyanın en zengin ismi Amazon'un kurucusu Jeff Bezos oldu. Serveti 190 milyar dolar. Tesla ve SpaceX üst yöneticisi Elon Musk 170, Microsoft'un kurucusu Bill Gates 132, Fransız iş insanı Bernard Arnault 114 ve Facebook'un kurucusu Mark Zuckerberg ise 104 milyar dolarlık servete sahip.

Listenin en tepesinde yer alan Bezos ile Musk'ın son 12 aylık dönemde servetlerine toplam 217 milyar dolar ekledikleri görüldü. Listenin ilk 10 sırasındaki isimlerin 8'inin teknoloji odaklı işler yapması da ayrıca dikkati çeken başka bir ayrıntı.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS