Paris polisine İHA yasağı | Video

Video: Paris polisine İHA yasağı | Video

Tartışmalı güvenlik yasası nedeniyle tansiyonun bir türlü düşmediği Fransa'da, göstericilerin lehine bir karar geldi. En üst düzey İdare Mahkemesi, polisin Paris'teki eylemlerde insansız hava aracı kullanmasını yasakladı.

Fransa'da uzun süredir, tartışmalı güvenlik yasası nedeniyle tansiyon yüksek. En üst düzey idare mahkemesi, mahremiyet hakları savunucularının polisin Paris'teki eylemlerde İHA kullanarak gözlem yapmasının yasaklanması talebini kabul etti.

Dikkat çeken karar milletvekillerinin, polisin İHA kullanmasını da öngören güvenlik yasasını kabul etmesinden bir hafta sonra alındı.

Yasanın başlıca amacı, halkın polislere ait fotoğraf ya da videoları nasıl paylaştığını düzenlemek.

Mahremiyet Hakları Grubu, söz konusu yasanın ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini ve İHA'ların huzur sağlamak yerine bireyleri izleyeceğini savunuyordu.

Devlet Konseyi, İHA'ların önceden izin veren ve kullanımını belirleyen bir metin olmadan yasallığı konusunda ciddi şüpheler bulunduğunu kaydetti.

Aslında karar, Paris makamlarının İHA kullanma planlarıyla ilgili aldığı ikinci darbe. Aynı mahkeme Mayıs Ayı'nda da, İHA'ların koronavirüs salgını kısıtlamalarına uymayanları tespit etmek için kullanılmasının yasal olmadığına hükmetmişti.

Tartışmalı Güvenlik Yasasının 22. maddesi, güvenlik güçlerinin ekipleri yönetmek için İHA'lar ya da helikopterlerle görüntü alabilmesini ve bu görüntülerin olası polis soruşturmaları için 30 gün ya da daha fazla saklanabilmesini öngörüyor.

Yasanın parlamentodan geçmesinin ardından, kentte protesto eylemleri yapılmış ve özellikle 24. maddeye tepki gösterilmişti. Cumurbaşkanı Emmanuel Macron görüntülerin kabul edilemez olduğunu söylemiş ve 24. maddenin yeniden yazılacağını vaat etmişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS