Patriotlar savaşı nasıl etkileyecek?

Patriotlar savaşı nasıl etkileyecek?

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski ABD’de Başkan Joe Biden ile yaptığı görüşmede, patriot hava savunma sisteminin sağlanacağını açıkladı. Özellikle Rusya’nın füze saldırılarıyla Ukrayna’nın enerji altyapısını hedef aldığı dönemde patriot hava savunma sistemi savaşı gidişatını nasıl etkileyecek?

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenski ABD’nin kendilerine patriot hava savunma sistemini vereceğini “Ukrayna’nın güvenli bir hava sahası oluşturması için çok önemli bir adım. Ancak bu şekilde terörist ülkeyi ve onun enerji kaynaklarımıza, halkımıza ve altyapımıza yönelik terör saldırılarını sona erdirebiliriz.” sözleriyle duyurdu.

Rusya'nın Ukrayna’nın özellikle de enerji altyapı tesislerine düzenlediği yoğun füze saldırıları sürerken, patriotlar Ukrayna’daki savaşı gidişatını nasıl etkileyecek?

Bir patriot füzesinin maliyeti yaklaşık 3 milyon dolar, yani ulusal gelişmiş karadan havaya füze sistemi NASAMS'ın maliyetinin üç katı. Ukrayna'ya gönderilecek hava savunma sistemi bir komuta merkezi, gelen tehditleri tespit etmek için bir radar istasyonu ve füze rampalarını içeriyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Kullanılan füze tipine bağlı olarak menzillerinin 40 km ila 160 km arasında değişiyor. Koruma için kilit önemdeki bir tesisin veya önemli bir şehrin etrafına yerleştirilmesi muhtemel.

Patriotların kullanılması için Ukrayna kuvvetlerinin eğitilmesi gerekecek ve bu eğitim ülke dışında gerçekleşecek. Bunun ABD’nin Almanya’daki Ramstein üssünde gerçekleştirileceği düşünülüyor. Ancak bu adım Moskova’nın ekstra tepkisine neden olan manevra. Moskova, patriotları konuşlandırma planlarını bir provokasyon ve ABD’nin Ukrayna’daki askeri varlığının daha da genişletilmesi olarak nitelendirdi. Rusya, daha önce de patriotların meşru hedefler haline geleceğini belirtmişti.

Avrupa'da ilk: Fransa'daki kayak merkezinde sigara yasağı

Avrupa'da ilk: Fransa'daki kayak merkezinde sigara yasağı