Pentagon İncirlik'i yeniliyor

Video: Pentagon İncirlik'i yeniliyor

Amerika'dan Türkiye'deki üsleriyle ilgili önemli bir açıklama geldi. ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye'deki askeri üslerinin modernizasyon projelerini 8 Türk şirkete verdiklerini açıkladı.

ABD Savunma Bakanlığı duyurdu. Adana’daki İncirlik Üssü dahil olmak üzere Türkiye’deki ABD üsleri ve destek birimlerinin modernizasyonunu 8 Türk şirketi üstlenecek.


Pentagon’un internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki Savunma Ekonomik İşbirliği anlaşması uyarınca yerel düzeyde teklifler alındı ve toplam 17 teklif iletildi.


Yapılan değerlendirmeler sonucunda modernizasyon, tasarım ve altyapı işlemleri için 8 Türk şirketi uygun görüldü. Söz konusu Türk şirketler Adana, Ankara ve İstanbul merkezli. Toplam 95 milyon dolar değerindeki projelerin 31 Aralık 2024’e kadar tamamlanması öngörülüyor.


Adana’daki İncirlik Üssü’ne ilişkin olası inşaat projesi ABD Başkanı Donald Trump’ın imzalamasıyla yasalaşan 2020 Savunma Yetkilendirme Yasa Tasarısı kapsamında madde olarak yer almıştı.


Türkiye'nin Rusya'dan S-400 alması sebebiyle ABD Kongresi'nde Türkiye'ye yaptırım öngören tasarılar sunulmuş, tasarılardan biri Senato Dış İlişkiler Komisyonu'nda kabul edilmişti.


Türkiye Kongre'den gelen yaptırım tehditleri üzerine İncirlik ve Kürecik üslerinin kapatılmasının gündeme gelebileceği mesajını vermişti.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS